První tři příčky v soutěži Přívětivý úřad 2021 obsadily městské úřady v Kolíně a Žďáru nad Sázavou a Magistrát města Ostravy

V šestém ročníku soutěže Přívětivý úřad v kategorii obcí s rozšířenou působností zvítězilo město Kolín následované Žďárem nad Sázavou a Ostravou. Soutěž, kterou pořádá Ministerstvo vnitra, slavnostně vyvrcholila 8. listopadu v Arcibiskupském paláci v Olomouci.

Soutěž Přívětivý úřad mapuje stav přívětivosti a otevřenosti obecních a městských úřadů vůči občanům a jejich potřebám. Přes sedmdesát kritérií hodnotí přístupnost a otevřenost úřadu, komunikaci s klienty, digitalizaci služeb, zapojování veřejnosti do věcí veřejných, kroky ke zvýšení udržitelnosti a také opatření přijatá během pandemie covidu-19.

Nejprve se vybírají tři nejlepší města a jejich úřady v každém kraji, z nichž vzejdou celorepublikoví vítězové. Oceněná města lze považovat za nejpřívětivější pro svůj ucelený přístup při přemýšlení o zvyšování kvality služeb (od délky úředních hodin přes vývoj mobilních aplikací a přívětivost a rychlost komunikace až po participační plánování nebo aktivity v boji proti šíření nákazy covidu-19). Kromě už zmíněných celorepublikových vítězů obsadila první příčky ve svých krajích tato města a jejich úřady: Jablonec nad Nisou, Karlovy Vary, Praha 7, Most, Plzeň, Tábor, Chrudim, Jičín, Brno, Prostějov, Zlín.

K soutěži vyšla sbírka tradiční příkladů dobré praxe. Kolín zaujal svými aktivitami v oblasti Smart City, Žďár nad Sázavou je v posledních letech příkladným městem pro rozvoj udržitelného přístupu úřadu a zavádění energetického managementu, statutární město Ostrava zase již dříve inspirovalo svou komunikací, participativním plánováním rozvoje města, koncepčním přístupem v boji proti vizuálnímu smogu nebo podporou podnikatelů v době lockdownu. Sbírku dobré praxe lze získat na www.mvcr.cz/clanek/privetivy-urad-obci-iii-typu-2021.aspx.

/zr/

 

Foto: Filip Zavřel

Na snímku (zleva doprava): zástupci Ostravy Mgr. Michal Bayer, vedoucí kanceláře primátora a tisková mluvčí Mgr. Bc. Gabriela Pokorná, náměstek ministra vnitra pro řízení sekce legislativy, státní správy a územní samosprávy Mgr. Petr Vokáč, za vítězný Kolín vedoucí oddělení vnitřního auditu a kontroly Ing. Mgr. Šárka Jelínková, dále zástupci Žďáru nad Sázavou JUDr. Martina Hostomská, tajemnice městského úřadu a Ing. Jan Prokop, vedoucí oddělení dotací a dotačních projektů Odboru strategického rozvoje a investic a zcela vpravo Ing. Mgr. David Sláma, ředitel odboru strategického rozvoje a koordinace veřejné správy Ministerstva vnitra*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down