Putovní Křišťálová popelnice míří letos do Havlíčkova Brodu

 V roce 2023 vytřídil každý obyvatel ČR prostřednictvím systému obcí i výkupen v průměru 75,6 kilogramu papíru, skla, plastů, kovů a nápojových kartonů. Nejlépe, vysoko nad celorepublikovým průměrem, třídili lidé v Olomouckém kraji, na Vysočině a v Karlovarském kraji. Jak jsou na tom ale jednotlivá města a obce ČR?

Smysl soutěže

Celorepubliková soutěž obcí ČR v třídění odpadů „O křišťálovou popelnici 2023“ i letos vyhodnotila nejlepší obce. Vybrali je zástupci Autorizované obalové společnosti EKO-KOM, a.s., která je vyhlašovatelem soutěže, na slavnostním večeru v Hradci Králové v rámci probíhající konference ODPADY A OBCE 2024. Soutěž je tradičně určena všem obcím ČR zapojeným v systému EKO-KOM, které úspěšně absolvovaly krajské soutěže obcí. To znamená, že do tohoto celorepublikového klání postupují ty nejlepší obce z každého kraje.

Do užšího výběru 20. ročníku soutěže O křišťálovou popelnici tak postoupilo 66 nejlepších měst a obcí – zástupci byli z každého kraje a seznam doplnilo hlavní město Praha. Jako v minulých letech se i tentokrát soutěžilo ve třech velikostních kategoriích – do 500 obyvatel, od 501 do 5 000 obyvatel a v kategorii nad 5 000obyvatel. Tři nejlepší z každé kategorie byli oceněni na slavnostním večerním ceremoniálu v Hradci Králové.

Vysočina zabodovala několikrát

Tentokrát se bude nejvíce slavit na Vysočině, která má vítěze hned ve dvou kategoriích. V kategorii nejmenších obcí do 500 obyvatel uspěla obec z Vysočiny Salačova Lhota. Ve střední kategorie, tedy mezi obcemi mezi 501 až 5000 obyvateli, vystoupaly nejvýš Opatovice nad Labem, zástupce Pardubického kraje. A mezi městy nad 5000 obyvatel se dostal na zlatou příčku Havlíčkův Brod. Zástupci vítězných obcí převzali křišťálové popelničky a diplomy. Na Vysočinu, konkrétně do Havlíčkova Brodu, putoval i titul absolutního vítěze a na rok se tam tedy zabydlí velká Křišťálová popelnice.

Co se hodnotí?

Každý kraj měl několik želízek v ohni. Do celostátního užšího výběru totiž postoupili automaticky vítězové z krajských soutěží, další zástupce z každého kraje nominovali příslušní regionální manažeři EKO-KOMu. V užším výběru pak o těch nejlepších rozhodovala celá řada kritérií a přihlíželo se také na celkové podmínky pro nakládání s odpady v obci. Hodnocení probíhalo na základě údajů poskytovaných obcemi systému EKO-KOM v rámci jejich pravidelného výkaznictví. Hodnotilo se množství vytříděného odpadu na osobu a rok pro každou sbíranou komoditu. Důležitý je také poměr tříděného odpadu a produkcekomunálního odpadu či hustota sběrné sítě. Body navíc získaly obce s nízkou produkcí směsného komunálního odpadu, a také obce, které sbírají všechny povinné komodity.

Samotná Křišťálová popelnice v minulosti již bylav Uherském Hradišti, Chocni,Vimperku, Berouně či v Litomyšli. Celý minulý rok strávila ve středočeském Mníšku pod Brdy. Vůbec první zastávkou putovní trofeje byl již v roce 2003 Třinec. Od té doby se konala anketa pravidelně, a to včetně covidových let, kdy proběhlo její předání v komornějším prostředí, které tehdejší situace umožňovala. O tom, kolik míst už tato „blyštivá dáma“ navštívila, vypovídá i skutečnost, že vyrytá jména vítězů jednotlivých ročníků už začínají plnit její třetí stranu.

Výsledky soutěže O křišťálovou popelnici 2023

 Absolutní vítěz: Havlíčkův Brod

 kategorie Obce do 500 obyvatel:

  1. Salačova Lhota
  2. Zlatá Olešnice
  3. Heřmanice u Oder

kategorie Obce 501 –5 000 obyvatel:

  1. Opatovice nad Labem
  2. Dubá
  3. Velká Bystřice

kategorie Obce nad 5 001 obyvatel:

  1. Havlíčkův Brod
  2. Hořice
  3. Uherský Brod

/zr, Zdroj: EKO-KOM/*

Na foto: ze slavnostního vyhlášení vítěze, na foto zástupci spol. EKO-KOM a Havlíčkova Brodu/Archiv firmy

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down