11.04.2024 | 06:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

PV moduly – přehled technologií výroby fotovoltaických panelů

Výrobní technologie solárních článků se bleskově vyvíjejí a díky tomu jsou panely stále efektivnější a trvanlivější. Na trhu se objevuje čím dál více novinek, které se hodí průběžně sledovat. Co nám dnes výrobci nabízejí kromě už známých řešení? Co nového přinášejí do oboru PV a jaké jsou přednosti konkrétních technologií?

Rozšířené technologie PV modulů

I když se to nezdá, PV moduly tvoří velice širokou škálu nejrůznějších řešení, která jsou mimořádně důležitá jak z hlediska výkonnosti a účinnosti solárních panelů, tak i jejich životnosti a trvanlivosti. Níže se nachází souhrn technologií, které se používají u panelů různých typů a zajišťují jim konkrétní vlastnosti.

Křemíková technologie a typ křemíku v solárních článcích:

 • Monokrystalické – moduly, které využívají jeden kompaktní krystal křemíku. To umožňuje dosáhnout vyšší efektivity ve srovnání s polykrystalickými panely. Vyznačují se černou barvou solárních článků a jsou dražší na výrobu, ale nabízejí lepší výkonnost, zejména v omezeném prostoru.
 • Polykrystalické – solární články se skládají z mnoha krystalických částí křemíku a jsou kvůli tomu méně efektivní než monokrystalické panely, ale zato levnější na výrobu. Často je poznáte podle modré barvy článků a vzoru ve tvaru obdélníku/čtverce.
 • Typ N (N-Type) – solární články využívající křemík typu N mají navíc atomy fosforu, což přináší lepší vodivost a menší náklonnost k degradaci. Nabízejí vyšší efektivitu a delší životnost ve srovnání s články typu P.
 • Typ P (P-Type) – nejrozšířenější solární články, které využívají křemík s příměsí boru. Jsou levnější na výrobu než články typu N, ale obvykle mají o něco nižší výkonnost a jsou náchylnější k degradaci.

Nasměrování absorpce světla:

 • Monofacial – standardní panely, které absorbují sluneční světlo pouze z jedné strany. Většina tradičních solárních panelů jsou monofaciální panely.
 • Bifacial – panely, které jsou schopné absorbovat sluneční světlo z obou stran, což zvyšuje jejich energetickou výkonnost. Ideální k nainstalování tam, kde je možné využít také odražené světlo.

PV moduly – inovace:

 • Half-Cut – solární články jsou přepůlené, aby se snížily ztráty výkonu a zvýšila účinnost – přináší to lepší fungování panelů při částečném zastínění a snížení rizika tepelného poškození.
 • PERC (PassivatedEmitter and Rear Cell) – technologie, která přidává vrstvu pasivního dielektrika na zadní stranu solárního článku, a to zvyšuje výkonnost díky lepšímu zadržování světla uvnitř článku, což pak dále významně zvyšuje efektivitu PV modulu.
 • TOPCon (Tunnel Oxide PassivatedContact) – rozvinutí technologie PERC s dodatečnou oxidovou vrstvou, která redukuje ztráty elektronů. Nabízí ještě vyšší výkonnost než PERC.
 • Shingled – články jsou rozdělené na proužky a uložené jako střešní tašky, což minimalizuje ztráty výkonu a zvyšuje účinnost celého panelu. Přináší lepší využití plochy modulu.
 • HJT (HeterojunctionwithIntrinsicThinlayer) – kombinuje monokrystalický křemík s tenkými vrstvami křemíku amorfního, a to zvyšuje efektivitu a snižuje ztráty. HJT panely se vyznačují vysokou výkonností a dlouhou životností.
 • IBC (InterdigitatedBackContact) – články se zadním kontaktem, což odbourává potřebu umisťovat kovové dráhy na přední straně a umožňuje tak plnější využití slunečního světla. Zajišťují vysokou efektivitu a přináší estetický vzhled, ale jsou dražší na výrobu.

Konstrukce panelu:

 • Glass/Glass – panely s oboustrannou vrstvou skla namísto standardní zadní tabule, což přináší dodatečnou ochranu a delší životnost. Jsou odolnější vůči povětrnostním podmínkám a mohou být bifaciální.*

Každá z popsaných technologií má své specifické přednosti a omezení, a to znamená, že výběr vhodného řešení závisí na mnoha faktorech – mimo jiné na rozpočtu, dostupném prostoru, ale také na očekávané výkonnosti a životnosti fotovoltaického systému.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down