Rača nainstaluje na zimní techniku GPS zařízení

Po zkušenostech z loňské zimy a řadě stížností občanů se bratislavská Městská část Rača rozhodla nechat instalovat na dvě multikáry GPS monitorovací zařízení.

Zařízení zaznamená trasu vozidla, dobu, kdy se v daném místě bude pohybovat a zaznamená i to, zda bude mít vozidlo spuštěnou radlici na odhrnování sněhu a jestli je činný sypač. Tyto údaje pomohou zdokumentovat, zda, kdy a které cesty se skutečně prohrnovaly.

GPS ZAŘÍZENÍ POSLOUŽÍ JAKO CORPUS DELICTI

Starosta MČ Rača (rozkládá se na východním úpatí Malých Karpat a má asi 21 450 obyv.) Mgr. Peter Pilinský to komentoval: »Chceme zefektivnit zimní údržbu na maximum. Zima bývá krutá a chceme občanům zajistit co největší bezpečnost. Zároveň bychom se rádi vyhnuli jejich stížnostem, díky GPS budeme přesně vědět, kde technika zasahovala a kde ne.«

»Provoz monitorovacího systému, tedy přenos údajů mobilní komunikací GPRS, provoz aplikačního softwaru na servery a zpřístupnění údajů přes internet, zabezpečí za měsíční poplatek dodavatel,« vysvětlil vedoucí Oddělení životního prostředí Bohumil Gašpierik. GPS zařízení pro dvě multikáry, které má MČ Rača celoročně k dispozici, a na něž se v zimě nasazují radlice, vyšla na 786 eur. Služba monitorování za jedno vozidlo stojí měsíčně 12 eur.

Mgr. Eva Miklánková, mluvčí starosty, časopisu Moderní obec upřesnila, že tímto opatřením chtějí předejít loňské situaci, kdy si obyvatelé během zimy stěžovali, kde všude nebyly komunikace a chodníky prohrnuté, přičemž MČ měla častokrát jiné informace.

Inspirovala se Rača podobným opatřením v některé z jiných městských částí Bratislavy nebo jiném slovenském městě? »Inspirovali jsme se jednak v Žilinském kraji, kde jsou GPS zařízením vybavena všechna vozidla správy komunikací. Tedy nejen odhrnovače, ale všechna, která nějakým způsobem zabezpečují údržbu. Druhou inspirací nám byla sousední Městská část Nové Mesto, která si nechala GPS zařízení nainstalovat do všech služebních vozů včetně vozů údržby a velmi si toto opatření pochvalují.«

Před blížící se zimou přistoupili v Rači k dalšímu opatření, jež by mělo zimní údržbu cest a problémových úseků ulehčit. Začátkem listopadu osadili v ulici Pri vinohradoch novým dopravním značením, zákaz zastavení, což má usnadnit průjezd vozidel zimní údržby. Ta měla v minulých letech problém touto ulicí projet, protože osobní automobily parkovaly po obou stranách.

Bratislavská MČ Rača bude mít napříště dokonalý přehled o pohybu vozů údržby.

ILUSTRAČNÍ FOTO: MATEJ SLÁVIK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *