Autor
Kategorie:
Téma měsíce

Radim Sršeň: Nedomluvíme-li se v regionech, rozhodovat se bude z centra

Stálá konference na regionální úrovni by měla být partnerstvím všech stěžejních aktérů regionu, jejichž zájmem by mělo být efektivní využití evropských peněz ve prospěch integrovaných řešení rozvoje území. Přimlouvá se za to i první místopředseda Sdružení místních samospráv ČR Ing. Radim Sršeň,...

Stálá konference na regionální úrovni by měla být partnerstvím všech stěžejních aktérů regionu, jejichž zájmem by mělo být efektivní využití evropských peněz ve prospěch integrovaných řešení rozvoje území. Přimlouvá se za to i první místopředseda Sdružení místních samospráv ČR Ing. Radim Sršeň, Ph.D., starosta obce Dolní Studénky na Šumpersku.

K tomu však podle jeho slov všichni členové jak Národní stálé konference (NSK), tak jednotlivých Regionálních stálých konferencí (RSK) musí mít nadhled a vůli překonat pokušení řešit jen své partikulární zájmy. »V takovém případě bude každá RSK velmi účelným nástrojem. Diskuse a koordinace aktivit aktérů v regionu jsou totiž u nás zoufale žádoucí. Na partnerském principu a konsenzuálním rozhodování je založena EU, funguje to mj. i bezprostředně za našimi hranicemi. Proč by to tedy nešlo také u nás?« ptá se Radim Sršeň.

Není si však jist tím, že by každé RSK měl předsedat hejtman. »Ten by měl jen iniciovat její první svolání. Pak už by záleželo na této platformě, koho si zvolí do svého čela,« tvrdí první místopředseda SMS a připomíná i názor, že by tato role měla rotovat.

»Vím, že RSK bude mít vůči řídicím orgánům operačních programů jen doporučující roli,« dodává Radim Sršeň. »Nicméně, dokážou-li se její členové jednomyslně dohodnout, jejich rozhodnutí by mělo mít silně doporučující charakter. Koneckonců, i představitelé MMR potvrdili, že si – až na ojedinělé výjimky – neumí představit, že by takové rozhodnutí nebylo respektováno ze strany příslušného řídicího orgánu. Nedokážou-li se aktéři v rámci regionu shodnout, bude se rozhodovat z centra. Myslím, že to je pro všechny silná motivace sama o sobě,« uzavírá Radim Sršeň.

Žádný hejtman by podle Radima Sršně neměl automaticky předsedat RSK.

FOTO: ARCHIV

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *