Radko Martínek byl jako Osobnost venkova 2022 uveden do „Síně slávy – pocta za rozvoj venkova“

Stálá komise Senátu pro rozvoj venkova ve spolupráci se Spolkem pro obnovu venkova ČR, Svazem měst a obcí ČR, Sdružením místních samospráv ČR a Národním divadlem včera ve Valdštejnském paláci, sídle horní parlamentní komory, uspořádala vyhlašování Osobnosti venkova roku 2022. Do pomyslné síně slávy byl za letošní rok uveden Radko Martínek.

Ocenění Osobnost venkova se od roku 2018 uděluje za celoživotní práci a přínos českému venkovu. Proto bych chtěl tímto oceněnému poděkovat za jeho přínos k rozvoji českého venkova a vize, které pro český venkov měl a rovněž v průběhu svého života realizoval. Z vlastní zkušenosti jako dlouholetý starosta si totiž uvědomuji, kolik překážek musel překonat a jaké úsilí vynaložit,“ poděkoval předseda stálé komise Jiří Vosecký oceněnému. Zároveň dodal: „Letošní ocenění, které je uděleno bývalému senátorovi a aktivnímu členu Stálé komise pro rozvoj venkova, mě o to více těší.

Právě z rukou Jiřího Voseckého Radko Martínek převzal ocenění za přítomnosti předsedkyně Spolku pro obnovu venkova a poslankyně Evropského parlamentu Veroniky Vrecionové, předsedkyně Sdružení místních samospráv a poslankyně Parlamentu ČR Elišky Olšákové, místopředsedy Svazu měst a obcí Pavla Drahovzala a správní ředitelky Národního divadla Jany Dvořákové. Oceněný přijal gratulaci také od hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického.

Z profese pedagoga vstoupil Radko Martínek do politického života počátkem 90. let, kdy se na jedno volební období stal starostou města Moravská Třebová. V roce 1998 byl zvolen do Poslanecké sněmovny, kde se zaměřil zejména na veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí. Dva roky působil jako šéf resortu na Ministerstvu pro místní rozvoj. V letech 2008–2012 byl hejtmanem Pardubického kraje; po zvolení do Senátu v roce 2012 se stal aktivním členem Stálé komise pro rozvoj venkova. V letech 2016–2017 působil také jako poradce předsedy vlády pro oblast místního rozvoje a veřejné zprávy. Od roku 2020 je zastupitelem Pardubického kraje a poradcem hejtmana. Na ocenění byl nominován Stálou komisí Senátu pro rozvoj venkova, Svazem měst a obcí, Spolkem pro obnovu venkova a Sdružením místních samospráv.

Ocenění Osobnost venkova bylo jako prvnímu uděleno v roce 2018 Jiřímu Vačkářovi, in memoriam, v roce 2019 pak Janu Florianovi. Za rok 2020 bylo ocenění uděleno Josefu Bezdíčkovi, o rok později Janu Krumlovi.*

/zr/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down