Radnice začaly vyvěšovat státní vlajky. V těžkých chvílích jde o vzájemnou solidaritu nás všech

Iniciativa starostky obce Dražůvky Kláry Čudrnákové se ujímá v celé zemi. Jde o gesto výzvy zachovat klidnou hlavu a být zodpovědný k sobě a ostatním.

V souvislosti s mimořádnými preventivními opatřeními proti šíření koronaviru starostka obce Dražůvky na Hodonínsku Klára Čudrnáková včera na svém facebookovém profilu další starostky a starosty vyzvala: „Vážené kolegyně a kolegové, co kdybychom po dobu nouzových opatření vyvěsili na radnice vlajky? Vím, že někteří je tam máte stabilně, ale většina jen při zvláštních příležitostech... co byste řekli na takovou psychologickou podporu v mimořádné situaci?

Starostku inspirovaly záběry ze současné Itálie, která se nachází v ještě složitější situaci než Česko a kde lidé zpívají z balkónů s vyvěšenými vlajkami, a navzájem se tak veřejně povzbuzují (viz například: https://www.facebook.com/salvatore.perna.754/videos/2874212872640438/UzpfSTEwMDAxMjQ2MDYwNjk2Njo4NzE3OTY0NDk5MTIzNjc/?id=100012460606966).

Klára Čudrnáková k tomu dodala: „Vlajky na radnicích, značka: Nás nedostanou!“ Vlajky by neměly být vyvěšeny na půli žerdi, protože, jak dále Klára Čudrnáková připomněla, smutek není na pořadu dne.

Na dotaz Moderní obce starostka Dražůvek odpověděla: „U nás jsou lidé v klidu, situaci chápou a snaží se využít počasí k práci venku, pokud už to jde. Jsme zkrátka zemědělský kraj.

Vlajky jsou podle ní symbol a jejich vyvěšením nezáleží na tom, kdo je momentálně u moci. „Stát jsme my všichni. A kdy ji použít, když ne v těžkých chvílích? Kdyby naši vyhrávali v hokeji, budou české vlajky všude a nikomu to divné nepřijde... Bylo mi líto, že nejsme alespoň symbolicky „spolu", když už musíme být kvůli viru „od sebe fyzicky...

Samosprávy, ať si myslí, kdo chce, co chce, jsou základním pilířem správy země. Tak proč neprojevit soudržnost a rozvážnou sílu, kterou prokazují vždy, když je zle?“ uzavřela Klára Čudrnáková.

Starostka Tvarožné Lhoty Martina Bílová k nápadu své kolegyně z Dražůvek uvedla: „Vyvěšení státní vlajky berme jako gesto výzvy zachovat klidnou hlavu a být zodpovědný k sobě a ostatním.

Starosta obce Křižánky Jan Sedláček již českou státní vlajku po vzoru Dražůvek mezi prvními vyvěsil na radnici a stejné gesto vzápětí podpořil i Martin Hájek, starosta Radějova.

Výzva Kláry Čudrnákové na facebooku zaznamenává velký ohlas a připojují se k ní další starostky a starostové z celé České republiky.*

/rš/

 

K foto:

Česká státní vlajka visí od soboty 14. března spolu s moravskou vlajkou na obecním úřadě v Dražůvkách na Hodonínsku jako symbol soudržnosti a gesto výzvy zachovat klidnou hlavu a být zodpovědný k sobě a ostatním v současné nelehké situaci

Foto: archiv obce Dražůvky

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down