Autor
Kategorie:
Různé

Ratenice myslí na svou historii

Spolek Ratenická včela vytvořil virtuální muzeum dostupné na internetu. Dohledáte jej na adrese http://www.ekomuzeum.ratenice.cz. Mladí historici v rámci svého projektu »Oživlá historie«, podpořeného programem EU Mládež v akci, shromáždili stovky historických fotografií, dokumentů a jiných...

Spolek Ratenická včela vytvořil virtuální muzeum dostupné na internetu. Dohledáte jej na adrese http://www.ekomuzeum.ratenice.cz. Mladí historici v rámci svého projektu »Oživlá historie«, podpořeného programem EU Mládež v akci, shromáždili stovky historických fotografií, dokumentů a jiných archiválií vztahujících se k Ratenicím, menší obci na Kolínsku.

»Naše muzeum bude patřit k největším obecním virtuálním muzeím na světě. Již nyní je v něm uloženo více než 800 archiválií. Srovnávat se tak můžeme i s internetovými muzei velkých státních muzeí a galerií,« vysvětluje Luděk Kudlíček, místopředseda spolku Ratenická včela.

Exponáty ekomuzea tvoří také nahrávky pamětníků, kteří poskytli rozhovory o životě v Ratenicích, jak si ho pamatovali ze svého mládí před sedmdesáti či osmdesáti lety. Část úryvků z těchto rozhovorů bude umístěna v ekomuzeu, další se použijí pro připravovanou knihu, která má být vydána letos v prosinci. Mladí historici nechávají dějiny Ratenic »ožívat« rovněž na panelech historické naučné stezky, která umožní zájemcům o lokální historii projít se místy, k nimž ekomuzeum odkazuje. Do té doby opomíjená generace seniorů získala příležitost aktivně se zapojit do tvorby projektu a stala se i jeho důležitou součástí.

Obec úspěšně uskutečněným projektem dostala do vínku solidní základ, na němž může dál stavět svou novodobou identitu. Ratenice jsou totiž obec, kde ještě nedávno nebylo kam jít ani na procházku.

V Ratenicích ještě nedávno nebylo kam jít na procházku. Změnili to sami občané – opravili křížek v polích a vytvořili naučnou stezku.

FOTO: RATENICKÁ VČELA

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *