Recese brzdí i zpětný odběr elektrozařízení

Češi v roce 2012 vytřídili méně vysloužilých elektrospotřebičů. Po dramatických více než 30% nárůstech před rokem 2009 je zřejmé, že křivka dokumentující výsledky sběru elektrošrotu se ustaluje. Přesto se opět podařilo splnit limity, které naší zemi ukládá Evropská unie. Prostřednictvím největších...

Češi v roce 2012 vytřídili méně vysloužilých elektrospotřebičů. Po dramatických více než 30% nárůstech před rokem 2009 je zřejmé, že křivka dokumentující výsledky sběru elektrošrotu se ustaluje. Přesto se opět podařilo splnit limity, které naší zemi ukládá Evropská unie. Prostřednictvím největších kolektivních systémů ASEKOL, EKOLAMP a ELEKTROWIN v uplynulém roce každý Čech v průměru odevzdal 4,1 kg starého elektra, tedy o 0,14 kg méně než předloni. Nejlépe se dařilo ve Zlínském kraji, kde každý občan odevzdal 5,3 kg. Opačný konec škály znovu obsadil Ústecký kraj s 2,7 kg. Celkem loni v Česku kolektivní systémy vybraly 43 148 tun vysloužilých elektrospotřebičů, tedy o více než 1600 tun méně než za rok 2011.

»Lidé stále více zvažují, zda se starých spotřebičů zbaví jen kvůli jejich morálnímu opotřebení, nebo mají-li počkají, až spotřebič opravdu doslouží,« uvedl Jan Vrba, jednatel společnosti ASEKOL. Přesto podle jeho slov výsledky sběru za rok 2012 lze vzhledem k aktuální ekonomické situaci považovat za dobré.

»Výsledky sběru výrazněji neklesají zejména díky velkým domácím spotřebičům, jako jsou ledničky, pračky či sporáky, které tolik nepodléhají novým trendům a svým objemem tvoří významnou část vybraného elektra,« konstatoval Roman Tvrzník, generální ředitel kolektivního systému ELEKTROWIN. Potvrdil tak, že nejméně lidé odevzdávají malé spotřebiče. »Podíl drobného elektra na sběru pomalu roste, ale stále tvoří sotva 25 %,« dodal Roman Tvrzník.

Klesající tendenci sběru zaregistroval i kolektivní systém EKOLAMP, který sbírá úsporné zářivky a průmyslová svítidla. Loni vybral 973 tun osvětlovacích zařízení. Přitom sběr světelných zdrojů zůstal na přibližně stejné úrovni jako v roce 2011, pokles se projevil zejména u vysloužilých svítidel. »Důvodem poklesu je krize ve stavebnictví, tlak na snižování investic do obměny osvětlení, ale také šedá ekonomika postavená na využívání již vyřazených průmyslových svítidel nebo zpeněžování prodeje druhotných surovin mimo režim zpětného odběru,« charakterizoval situaci Alexandr Hanousek, jednatel společnosti EKOLAMP.

Světlou výjimkou je sběr baterií, který tvoří samostatnou kategorii a do celkových výsledků se nezapočítává. Stará se o něj kolektivní systém ECOBAT, který jako jediný zaznamenal nárůst sběru. Češi v minulém roce odevzdali 921 tun starých baterií, což znamenalo růst dokonce o 20 %. Petr Kratochvíl, jednatel společnosti ECOBAT, k tomu dodal: »Největší nárůst odevzdaných baterií jsme zaznamenali do červených venkovních kontejnerů. Je vidět, že spolupráce s ostatními kolektivními systémy, v tomto případě konkrétně se společností ASEKOL, se vyplácí.«

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *