01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Recyklujte s hasiči: Funguje to!

Projekt Recyklujte s hasiči zahájila nezisková společnost ELEKTROWIN, a. s., ve spolupráci se Sdružením hasičů Čech, Moravy a Slezska letos v dubnu. Od té doby až do konce srpna dobrovolní hasiči takto pro následnou recyklaci sesbírali více než 223 tun vysloužilých elektrospotřebičů.

Jak koncem září uvedl generální ředitel společnosti ELEKTROWIN Ing. Roman Tvrzník, do projektu se zapojilo už 283 sborů dobrovolných hasičů (SDH), především z menších obcí do 1500 obyvatel, které zpravidla ani nemají vlastní sběrné dvory.

»Hasiči jsou proto pro tyto obce vítanou, a hlavně jednoduchou možností, jak se její obyvatelé mohou snadno zbavit vysloužilých elektrospotřebičů. Navíc je vždy na samotném sboru, jakým způsobem sběr uspořádá. Od nás zdarma obdrží předvyplněné plakáty pro obecní vývěsky a může si z webu projektu www.recyklujteshasici.cz stáhnout upozornění o konání akce pro místní rozhlas, které je připraveno v několika variantách,« říká Ing. Roman Tvrzník.


Podle jeho slov se však mohou do projektu hlásit i sbory z větších obcí. »Projekt je otevřen všem dobrovolným hasičům,« zdůrazňuje generální ředitel společnosti ELEKTROWIN.

JEDNODUCHÁ REGISTRACE I FUNGUJÍCÍ LOGISTIKA

Upozorňuje rovněž na fakt, že jednoduchá je také samotná registrace sboru dobrovolných hasičů do projektu. »V dubnu jsme obeslali na 5500 sborů s prezentací projektu a registračním formulářem. Tento formulář je také ke stažení na webových stránkách projektu, popř. si o něj mohou zavolat na bezplatnou telefonní linku 800 320 010. Nyní probíhá druhá vlna oslovení sborů. Díky spolupráci se Sdružením hasičů Čech, Moravy a Slezska se mohou k registračnímu formuláři dostat i přes jejich webové stránky www.shcms.cz. Svoz nasbíraných spotřebičů je možné dohodnout hned několika způsoby - tak, jak to jednotlivým sborům vyhovuje. Tedy přes formulář na webu, e-mailem či přes bezplatnou telefonní linku. Se svozovou firmou, která sbor sama kontaktuje, se pak hasiči domluví na vyhovujícím termínu, a po naložení spotřebičů si vzájemně potvrdí množství, a to zejména kvůli případným následným reklamacím,« podotýká Ing. Roman Tvrzník.

Množství zpětně odebraných elektrozařízení se neustále zvyšuje. Ve srovnání s květnem, prvním plnohodnotným měsícem trvání akce, se sběr zvýšil už téměř o 100 %.

VEDOU VELKÉ ELEKTROSPOTŘEBIČE

Další sbory se průběžně přihlašují, takže jejich počet aktuálně zveřejňovaný na webu www.recyklujteshasici.cz neustále stoupá. NJejvětší podíl v dosud sesbíraném elektrošrotu tvoří velké spotřebiče, jako jsou chladničky, pračky, sporáky apod. Právě chladicí zařízení, velké a malé elektrospotřebiče, elektrické a elektronické nástroje jsou těmi druhy vysloužilých elektrospotřebičů, na jejichž zpětný odběr se společnost ELEKTROWIN jako vůbec největší kolektivní systém svého druhu u nás zaměřuje.

K PROSPĚCHU HASIČŮ I OBCE

»Sbory dobrovolných hasičů tvoří rozsáhlou síť, která zahrnuje více než 344 tisíc členů. Spojením sil se nám podaří recyklaci elektroodpadu výrazně usnadnit zejména obyvatelům obcí a menších měst. Projekt Recyklujte s hasiči tak přináší výhody pro obě strany. Lidé již nemusí přemýšlet, kam odevzdat vyřazené elektrospotřebiče. Sbory, které se do projektu přihlásí, zase získají za každý vysbíraný elektrospotřebič finanční odměnu,« konstatuje dále Ing. Roman Tvrzník. Od zahájení projektu do konce srpna společnost ELEKTROWIN na těchto odměnách vyplatila již zhruba 0,5 mil. Kč, průměrně na jeden sbor 3600 Kč za měsíc (některé přihlášené sbory zatím ještě sběrovou akci neuspořádaly).

»Hasiči jsou v obcích organizátory zábavy a společenského života. Odměnu mohou využít na pořádání těchto akcí, čímž se dostane zpětně celé obci a jejím obyvatelům,« uzavírá Ing. Roman Tvrzník, generální ředitel společnosti ELEKTROWIN.

 

Recyklují i hasiči v Němčicích nad Hanou a v Řečanech nad Labem

V Němčicích nad Hanou (2300 obyv.) na Prostějovsku se členové místního SDH o projektu Recyklujte s hasiči dozvěděli z Hasičských novin letos na jaře před sběrem železného šrotu (město nemá vlastní sběrný dvůr). Starosta SDH Pavel Kvíčala navrhl z nasbíraného šrotu vytřídit elektrospotřebiče a touto jejich první várkou se do projektu zapojit. Podle jeho slov se sice napoprvé mnoho spotřebičů nenasbíralo, ale zato v následujícím červnovém sběru, už výhradně cíleném na vysloužilá elektrozařízení, si hasiči vše vynahradili.

»Vyvěsili jsme plakáty a ráno vyjeli s avií s dvoukolovým vlekem 2,5 x 5 m,« vzpomíná Pavel Kvíčala. »Hned zpočátku nás překvapil dlouhý seznam lidí, u nichž jsme se měli zastavit pro spotřebiče. Chtěl bych poděkovat paní Anně Dvořákové z novinového stánku, u níž se občané mohli nahlásit a která nám zpracovala optimální trasu. Máme zkušenosti se sběrem šrotu, že je lepší si věci vyzvednout u občanů, než aby je nechávali před domem či je někam vozili. To, že si spotřebiče sami vyneseme, vítají hlavně starší lidé. Nasbírali jsme 31 velkých spotřebičů, 56 TV a monitorů a 11 chlazení a naplnili šest bagů na malé spotřebiče. U zbrojnice máme malou plechovou garáž, v níž chtěli výtěžek sběru uložit. Jenže nestačila, a tak jsme ještě museli vyjet s autem z jedné z našich dalších garáží a uvolnit ji pro výtěžek sběru. Svozová firma na moje zavolání rychle přistavila velké auto, které jsme elektrospotřebiči zaplnili do tří čtvrtin. Tento sběr se nám opravdu vyplatil a jsem rád, že jsme se do projektu zapojili.«

V Řečanech nad Labem (1348 obyv.) na Přeloučsku jsou hned dva SDH - přímo v Řečanech n. L. a v místní části Labětín. Řečanský 31členný sbor se do projektu zaregistroval v červnu na základě letáčku, který přišel na obecní úřad. Podle pokladnice SDH Lenky Vaňkové řečanští hasiči od té doby nasbírali už 64 elektrospo-třebičů všech druhů a velikostí. O sběru jsou obyvatelé obce informováni místním rozhlasem, na webu obce a nově i v místním zpravodaji. »Je fajn, že občané se takto snadno zbaví nepotřebného elektrošrotu a SDH si zároveň finančně pomůže,« uzavřela Lenka Vaňková.

/rš/

Ing. Roman Tvrzník, generální ředitel společnosti ELEKTROWIN: Cílem projektu Recyklujte s hasiči je přiblížit sběr vysloužilých elektrospotřebičů do každé obce.

FOTO: ARCHIV

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down