01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Redukce úředníků není jediná možnost

Úsilí Ministerstva vnitra směřuje k racionalizaci, zpřehlednění a zjednodušení výkonu veřejné správy. Zdůrazňuje to náměstek ministra vnitra pro veřejnou správu RNDr. Josef Postránecký. "V tom se shodujeme i s tvůrci projektu eStat.cz," říká. "Cesty k dosažení vytčeného cíle však stejné být nemusí....

Úsilí Ministerstva vnitra směřuje k racionalizaci, zpřehlednění a zjednodušení výkonu veřejné správy. Zdůrazňuje to náměstek ministra vnitra pro veřejnou správu RNDr. Josef Postránecký. "V tom se shodujeme i s tvůrci projektu eStat.cz," říká. "Cesty k dosažení vytčeného cíle však stejné být nemusí. Lišíme se v představách o konkrétním provedení některých realizací, například pokud jde o masívní nasazení informační techniky nebo ohledně možné rychlosti prosazovaných změn. Na rozdíl od tvůrců projektu se domníváme, že podmínkou prosazení změn je přizpůsobení kvalifikace všech zúčastněných partnerů: Občany počínaje a úředníky konče. Počítačová gramotnost u nás není zdaleka tak velká, jak tvůrci projektu předpokládají."

RNDr. Postránecký tvrdí, že ačkoliv v rovině myšlenkových proklamací a hesel jde o konzistentní projekt, při jeho realizaci by bylo nutné nesnadno se vypořádat s platným právním řádem. Podle náměstka ministra samozřejmě za jeden z parametrů pro měření efektivnosti výkonu veřejné správy lze považovat i počet úředníků. Ale nemusí to být měřítko jediné. Náměstek upozorňuje, že Ministerstvo vnitra nyní provádí revizi kompetencí územních samospráv v oblasti přeneseného výkonu státní správy a připravuje návrhy na redukci některých agend. "Pravda, zatím jsme málo úspěšní. Resorty se redukci agend úspěšně brání s tím, že navržené agendy nelze redukovat, protože jsou podle jejich názoru potřebné. Na druhé straně slyšíme ze strany samospráv, že je trápí byrokratická zátěž. Dalším přínosem je odstranění místní příslušnosti u některých agend. Zatím je vše na počátku, ale již dnes lze například požádat o vydání občanského průkazu a také ho vyzvednout na libovolném úřadě obce s rozšířenou působností," konstatuje RNDr. Postránecký.

O snahách Ministerstva vnitra zvýšit efektivitu veřejné správy více v únorovém vydání Moderní obce.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down