01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Regenerace Jižního Města

Již čtvrtou výstavu uspořádala Městská část Praha 11. Jak uvedl starosta Petr Jirava, letos byla zaměřena na další rozvoj, především na regeneraci Jižního Města, které z 95 procent představují panelové domy. Obavy z dalšího chátrání paneláků i prostředí, které by ohrozilo budoucnost tohoto...

Již čtvrtou výstavu uspořádala Městská část Praha 11. Jak uvedl starosta Petr Jirava, letos byla zaměřena na další rozvoj, především na regeneraci Jižního Města, které z 95 procent představují panelové domy. Obavy z dalšího chátrání paneláků i prostředí, které by ohrozilo budoucnost tohoto sídliště, vyvolalo nutnost stanovit jednotící koncepci jako podklad pro systematickou dlouhodobou přípravu a koordinaci jeho regenerace. Zpracovatelem koncepční studie se na základě výběrového řízení stal Architektonický ústav ABV, který se také představil na výstavě.

Fotografie a nákresy mimo jiné ukázaly, že jeho studie celé velké sídliště člení do 13 přirozeně ohraničených celků. Řeší jejich úpravu včetně jednotlivých ploch, dopravní situace, zeleně, komunálního odpadu a budoucí realizaci dostaveb a úprav panelových domů. Každá ze zvolených lokalit by měla být charakterizována určitou barevností objektů, úpravami fasád a prvky drobné architektury.

Studie uvádí nejen obecné principy modernizace bytových a nebytových objektů, ale i příklady oprav vstupních prostor do domů, naznačuje možné řešení přístaveb apod. Je také předpokladem pro případnou žádost o dotaci z vládních programů. Studie je k nahlédnutí na radnici, na odboru územního rozvoje, kde je též k dispozici přehled firem, které se zabývají zateplováním a opravami panelových domů.

Městská část připravuje pro příští léta fond, který se stane zdrojem pomoci při opravě a modernizaci bytových domů vlastněných jinými majiteli, než je obec. Fotografie na výstavě ukázaly i nový vzhled rekonstruovaných paneláků, mimo jiné dvojdomu v Tererově ulici.

Na panelech byly rovněž představeny úpravy některých školních sportovišť. Ročně se na Jižním Městě modernizují tři až čtyři školní hřiště z prostředků městské části a pražského magistrátu. Zatím jen výjimečně vznikají sportoviště ze soukromých prostředků, jako je sportovní hala a hřiště pro plážový volejbal v areálu Základní školy Donovalská. Dobrou vizitkou Jižního Města se stává polyfunkční kulturní dům, který nákladem 52 miliónů korun, s dotací od magistrátu, vznikl přestavbou z bývalých jeslí v Malenické ulici. Objekt od ledna letošního roku slouží k činnosti Kulturního centra Zahrada. Sál se 150 místy se dokončuje.

- jb -

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down