Autor
Kategorie:
Různé

Registr dárců dřeně počítá už i se strážníky z Prahy

Když před 15 roky Svatopluk Houšť, strážník specialista - okrskář z Městské policie hl. m. Prahy, poskytl Českému národnímu registru dárců dřeně (ČNRDD) vzorek své krve, dlouho se nic nedělo. Až po deseti letech se mu ozvali lékaři Fakultní nemocnice v Plzni s tím, že jeho transplantační znaky se...

Když před 15 roky Svatopluk Houšť, strážník specialista – okrskář z Městské policie hl. m. Prahy, poskytl Českému národnímu registru dárců dřeně (ČNRDD) vzorek své krve, dlouho se nic nedělo. Až po deseti letech se mu ozvali lékaři Fakultní nemocnice v Plzni s tím, že jeho transplantační znaky se shodují s ženou, která onemocněla leukémií. Po dalších vyšetřeních mu v Plzni z pánevní kosti odebrali dřeň, díky níž mohl být zachráněn život mladé ženy.

Před několika týdny Svatopluka Houště následovali jeho kolegové z pražské městské policie a také oni poskytli vzorky své krve pro ČNRDD. Registr cílevědomě buduje funkční databázi dobrovolných dárců kostní dřeně, aby jejím prostřednictvím mohl pomáhat uskutečňovat nepříbuzenské transplantace dřeně maximálnímu počtu nemocných.

»Strážníci jsou pro nábor do registru ideální. Jde totiž převážně o mladší ročníky všeobecně zdravých lidí. Navíc je pro ně normální udělat něco pro člověka, který se ocitne v nouzi. Učiní tak, kdykoliv je to třeba, i za cenu vlastního nepohodlí,« vysvětlil důvod oslovení pražské městské policie ředitel ČNRDD Daniel Pagáč. Na jeho slova navázal ředitel pražských strážníků Eduard Šuster: »Byl bych rád, kdyby se co nejvíce strážníků rozhodlo k tomu, k čemu jsem se rozhodl i já – stát se dobrovolných dárcem kostním dřeně. Je to něco, co má smysl, který nezpochybní ani zapřisáhlý skeptik.«

Ve světě je zatím akreditováno 17 registrů. Plnou akreditaci na všechny standardy kvality obhájily registry Anglie, USA, Francie a České republiky. V Česku je nyní zhruba 35 tisíc registrovaných dobrovolníků, kteří jsou ochotni na vyzvání darovat dřeň nemocnému člověku, pro něhož jsou cizí krvetvorné buňky jedinou nadějí na vyléčení. Všechny registry světa spolupracují, takže pacient může dostat dřeň od dárce z kteréhokoliv místa na světě, který má shodné tkáňové znaky.

Svou krev k rozboru poskytl i ředitel pražských strážníků Eduard Šuster.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *