Revitalizace Vávrovských rybníků přinese obnovu mokřadů, nové porosty i zázemí pro návštěvníky

V září loňského roku zprovoznil Jihočeský kraj v evropsky významné lokalitě Vrbenských rybníků ptačí pozorovatelnu. V roce 2021 dokončil revitalizaci rybníků Domin a Bažina za 109 milionů korun. Tím práce v této, obyvateli Českých Budějovic oblíbené, lokalitě nekončí.

Budeme pokračovat na Vávrovských rybnících. Před námi je další etapa. Čekají nás obnovy rybníků, zakládání nových mokřadů a tůní i vybudování návštěvnické infrastruktury v oblasti Vávrovských rybníků. Věřím, že v roce 2027 bude dokončeno další překrásné místo, kam si najdou cestu nejen lidé z Českých Budějovic,“ řekl první náměstek hejtmana Jihočeského kraje František Talíř.

Vrbenské rybníky jsou evropsky významnou lokalitou a zároveň ptačí oblastí. Patří do soustavy NATURA 2000. Jejich součástí jsou i rybníky Vávrovské. „Ty se nachází na území bývalého vojenského cvičiště. To je v současnosti zarostlé náletovými dřevinami, je zde několik černých skládek a opakovaně se řeší problémy s bezdomovci, kteří tady táboří. Je to ostuda, kterou si toto místo určitě nezaslouží,“ okomentoval současný stav věcí náměstek hejtmana Jihočeského kraje pro oblast životního prostředí František Talíř.

Jihočeský kraj toto území ze zákona spravuje. Krajští zastupitelé schválili projekt na další regeneraci rybníků, který je s ohledem na složité podmínky realizace rozdělen do sedmi základních a samostatně funkčních etap. Jedná se o řadu opatření, počínaje vegetačními úpravami, přes obnovu a tvorbu tůní, revitalizaci rybníků včetně hnízdních ostrovů pro ptactvo a v neposlední řadě vybudování návštěvnické infrastruktury, tedy zpevněných mlatových cest a odpočinkových a pozorovacích prvků.

Projekt by měl být realizován z OP Životní prostředí s celkovými náklady téměř 175 milionů korun. Práce budou prováděny pouze ve vhodném období, tedy nejčastěji na podzim a v zimě.*

/zr/

Vávrovské rybníky, foto Miroslav Kučera

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down