Revoluce ve veřejné dopravě? Olomoucký kraj se zabývá možností, aby autobusy jezdily do některých jeho částí na objednávku

Pokud se to povede, půjde o jednu z největších změn ve veřejné dopravě Olomouckého kraje. Hejtmanství teď připravuje studii projektu Operativní veřejné dopravy. Zjednodušeně jde o to, že malé mikrobusy by mohly během krátké doby do některých částí kraje v rámci jejich dopravní obslužnosti dojíždět na objednávku tak, jak je lidé budou zrovna potřebovat. Služba využívá moderní technologie včetně umělé inteligence.

„Zatím proběhlo první jednání a představení projektu operativní veřejné dopravy, která už v některých oblastech Česka funguje. Nechali jsme si zpracovat studii, zda by se takový systém hodil i pro náš kraj. Pokud ano, rádi bychom ho realizovali,“ vysvětlil Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Chystaný systém by lépe zpřístupnil veřejnou dopravu i lidem s pohybovým omezením

Služba nabízí řadu výhod – lepší dostupnost lidem v odlehlých částech regionu v rámci dopravní obslužnosti nebo nižší náklady na provoz. Velké a často i poloprázdné autobusy s pevnými trasami by totiž mohly vystřídat menší a úspornější mikrobusy s dynamickými trasami. Současně systém umožňuje zpřístupnit veřejnou dopravu lidem s pohybovým omezením a zajistit jejich dopravu na místo dle potřeby. Lidé by si je objednali například přes aplikaci v mobilním telefonu. Systém operativní veřejné dopravy už ve zkušebním režimu zavedl například Pardubický kraj.

„V případě, že se tato služba ukáže pro náš kraj jako vhodná, vytipujeme místa, kde bychom realizovali první pilotní projekty. Pokud by se systém osvědčil, stal by se pevnou součástí veřejné dopravy v Olomouckém kraji,“ doplnil Petr Lysek, radní Olomouckého kraj pro SMART technologie a investice.

/tz/*

Ilustrační foto: web Olomouckého kraje

Problematikou veřejné dopravy, resp. autobusové dopravy a dopravní obslužnosti, jsme se zabývali například zde: https://moderniobec.cz/kraj-ma-pravo-chtit-po-obcich-aby-se-na-zajistovani-sve-dopravni-obsluznosti-financne-podilely-rozhodl-soud/ , zde: https://moderniobec.cz/praha-ziskala-uzemni-rozhodnuti-pro-vybudovani-dopravniho-terminalu-smichov/ nebo zde: https://moderniobec.cz/praha-testuje-novy-zastavkovy-oznacnik-ukaze-aktualni-casy-prijezdu-i-mapy-okoli/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down