Autor
Kategorie:
Ekonomika

Říčanští se těší na březen

Říčany (okr. Praha-východ) jako první město v České republice otevírají cestu, jak mohou jednotlivé domácnosti v elektronické aukci soutěžit ceny plynu a elektřiny.

Město totiž zajistilo svým občanům možnost snížit náklady jejich domácností na elektrickou energii a zemní plyn prostřednictvím elektronické aukce, která umožní vybrat dodavatele s nejnižší cenou za tyto služby. Projek byl zahájen minulý měsíc a zájem ze strany obyvatel města o něj neklesá. Už v půli ledna se do e-Aukce zapojila první stovka domácností. Radnice si mne ruce, protože i pro tento případ platí pravidlo, že čím větší bude objem poptávané energie, tím nižší ceny lze v e-Aukci dosáhnout.

Radnice ve spolupráci s organizátorem e-Aukce – společností eCENTRE, v místním Turistickém a informačním centru (TIC) zajistila přítomnost zástupce této ostravské firmy, jenž o výhodách elektronické aukce lidem dává zevrubné informace a přijímá i přihlášky občanů do aukce. Občan pouze předloží kopii smlouvy včetně případnách doddatků a všeobecných obchodních podmínek (elektřina/zemní plyn), kopii ročního vyúčtování a podepíše smlouvu o zapojení do e-Aukce se společností eCENTRE. Uzavření této smlouvy občana nestojí ani korunu, náklady hradí město.

Společnost eCENTRE běžně v elektronických aukcích na dodávky plynu a elektřiny dosahuje úspor v rozmezí 10-20 %. Podobnou úsporu předpokládá také pro říčanské domácnosti. Nicméně pokud by aukcí nedošlo ke snížení ceny proti ceně u stávajícího dodavatele, klient by nebyl povinen smlouvu s vítězným (novým) dodavatelem uzavřít. Jestliže by aukce ve svém výsledku přinesla nižší cenu jen jedné z obou komodit, občan může s dodavatelem uzavřít smlouvu pouze na tuto komoditu.

Kdyby se do poloviny února, kdy se příjem přihlášek do aukce uzavře, přihlásilo alespoň 250 až 300 odběrných míst plynu a elektřiny – což ostatně radnice předpokládá, pak by jejich celková poptávka po každé z obou komodit v podstatě odpovídala velikosti poptávky středně velké firmy.

Vybere-li město koncem února ve spolupráci s organizátorem e-Aukce dodavatele plynu a elektřiny a ten domácnostem zajistí příznivé ceny, smlouvy s ním budou pro občany připraveny už zhruba od konce března. Společnosrt eCENTRE domácnostem obstará i případnou změnu dodavatele.

Úspora například 20 % na silové elektřině však určitě automaticky nepřinese o 20 % nižší částku na složence. Soutěžit totiž nelze regulovaný distribuční poplatek, který byl od 1. 1. 2013 opět zvýšen.

»Uvidíme, jak aukce dopadne,« poznamenává tisková mluvčí Říčan Adéla Michalová. »Samozřejmě jsme zaujali další města a obce jak v přímém okolí, tak na druhé straně republiky. Osvědčí-li se elektronická aukce i pro domácnosti, otevřeme tím cestu, kterou si budou moci vyzkoušet další. Nemáme však přehnané ambice v tom, že by Říčany organizovaly elektronické aukce pro obyvatele jiných měst. Jiná věc ovšem je společná aukce na elektřinu a plyn pro obce samotné. Tam už je spolupráce jednotlivých radnic vcelku obvyklá.«

Mluvčí dodává: »Na nějaké rady z naší strany jiným městům je ještě brzy. Vždyť projekt je stále dosud v běhu. Ale důležité je konkrétně popsat možnosti, rozhodně není korektní lidem slibovat více, než čeho lze reálně docílit.«

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *