Soustava návrhů zákonů o odpadech se v tomto volebním období patrně nestihne projednat

Nové odpadové zákony se už v tomto volebním období přijmout nestihnou. V rozhovoru s ČTK to připustil ministr životního prostředí Richard Brabec, jehož úřad na nové legislativě pracoval. Legislativní rada vlády minulý čtvrtek doporučila kabinetu, aby návrhy zákonů vrátil ministerstvu k dopracování. Podle ministra je však zřejmé, že na to, aby zákony prošly do sněmovních voleb celým legislativním procesem, zbývá již málo času.

"Naším cílem je tak dnes dopracovat zákon dle požadavků Legislativní rady vlády a připravit ho pro novou vládu. Po dopracování bude nová vláda moci použít právě naše návrhy nové odpadové legislativy, ostatně nikdo se za posledních deset let nedostal s návrhy nových zákonů tak daleko jako my," uvedl Richard Brabec. Po nové odpadové legislativě volají odborníci mnoho let a vláda ve svém programovém prohlášení i slíbila, že ji do poloviny loňského roku připraví. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) pracovalo na novele zákona o odpadech a zcela novém zákonu o výrobcích s ukončenou životností dva roky.

Vládní legislativní rada však posuzovala zákony od loňského podzimu už celkem čtyřikrát. Přesto k nim stále trvá téměř padesát zásadních rozporů s různými připomínkovými místy a pět právních připomínek, mimo jiné k nedostatečně zpracovaným dopadům zdražení poplatků za odpady pro občany.

"Zákony bychom určitě byli schopni dopracovat a předložit je ještě této sněmovně, ale nemůže být cíl si jen udělat čárku, už dnes víme, že času je málo," konstatoval šéf resortu životního prostředí. "Klíčové změny v souladu s programovým prohlášením jsme prosadili," tvrdí. Připomněl například ve stávajícím zákonu zákaz skládkování materiálově využitelného a recyklovatelného komunálního odpadu po roce 2024, povinné třídění bioodpadu a kovů a schválení nového plánu odpadového hospodářství. Postupně se podle Brabce také zavádí v obcích systém PAYT, tedy "platíš tolik, kolik vyhodíš".

Za úspěch ministr považuje i vyhlášené výzvy z OP Životní prostředí, ze kterých si obce i města mají do roku 2020 možnost požádat o dotace na zkvalitnění systému odpadového hospodářství až 13 miliard korun.

Oba návrhy zákonů mají hodně kritiků jak z řad ekologických organizací, tak odpadových firem nebo některých výrobců, kterých se normy dotýkají. "My jsme oba zákony projednali s desítkami subjektů a přišli s kompromisním řešením," vysvětlil ministr. Ať bude příští vláda podle něj jakákoliv, bude muset schválit novou odpadovou legislativu co nejdříve. Současný zákon je podle něj zastaralý a postavený na skládkování, které prý u MŽP "dlouhodobě prosazují silné skládkařské asociace s ekologickými organizacemi v čele s Hnutím Duha".

Proti tomuto tvrzení se však ohradil šéf Hnutí Duha Jiří Koželouh. Hnutí podle něj naopak dlouhodobě prosazuje přesun surovin ze skládek do recyklace. "Hnutí DUHA konkrétně prosazuje, aby nová odpadová legislativa co nejvíce zvýšila skládkovací poplatek a zároveň, aby recyklační slevu udělila jen těm obcím, které skutečně dosáhnou vysoké míry recyklace nebo minimalizují produkci zbytkového odpadu," zdůraznil Jiří Koželouh.

Ministra životního prostředí prý ekologové opakovaně upozornili, že jím předložený návrh naopak umožní pokračování skládkování, neboť zvýšení poplatku se vyhnou i obce, které třídí odpad velmi slabě.

Richard Brabec je přesvědčen o tom, že nové odpadové zákony nasměrují Česko k oběhovému hospodářství. "Vysoká míra recyklace a omezení skládkování jsou dva jasně a s novým zákonem o odpadech dané limitující parametry pro případný vznik nadbytečných kapacit spaloven," dodal ministr životního prostředí.*

/čtk/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down