01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

ROP Severozápad pro cestovní ruch

Nové atrakce, lepší ubytování i kvalitní marketing - to jsou hlavní témata, která podporuje Regionální operační program Severozápad v rámci prioritní osy 4 Udržitelný rozvoj cestovního ruchu.

Jen v letošním roce podpoří Regionální operační program Severozápad (ROP SZ) rozvoj cestovního ruchu dotacemi za další 1,5 miliardy korun. Podporu rozdělí mezi projekty zaměřené na zlepšování kvality a nabídky ubytovacích a stravovacích zařízení i rozvoj atraktivit a infrastruktury pro cestovní ruch. Dotace jsou pak připraveny i pro podporu turistického marketingu. »Dosud bylo do ROP podáno 184 projektů z oblasti cestovního ruchu za více než 4 miliardy korun. Do současné doby bylo k financování schváleno 76 projektů, které budou podpořeny částkou 1,9 miliardy korun. K 1. červnu již bylo u dokončených projektů z této oblasti proplaceno 296 milionů korun,« uvedl ředitel Úřadu Regionální rady Severozápad Petr Kušnierz.

FRANTIŠKOVY LÁZNĚ: NÁUČNÁ STEZKA

A jakými dokončenými projekty se tedy v oblasti cestovního ruchu může ROP SZ pochlubit? Například na projekt »Naučná stezka s expozicí zvířat v lesoparku Amerika ve Františkových Lázních« získalo město 23,5 milionu korun. Díky dotaci ožil neudržovaný lesopark, který přitom byl již od konce 19. století důležitým vycházkovým místem v lázeňském městě. Na dvoukilometrové naučné stezce čeká návštěvníky přírodní cvičiště, expozice zvířat i prohlídka slatinného území. Součástí stezky je také pozorovací molo na rybníku Amerika, jehož jménem se celý projekt oživení parku inspiroval. »Projekt je svým charakterem ideální příležitostí pro rodinný výlet a rekreaci. Pro malé návštěvníky je zde připraveno dětské hřiště a expozice zvířat, dospělí mohou využít přírodní cvičiště. Bez spolufinancování projektu z Regionálního operačního programu by se nemohl projekt pro svou finanční náročnost uskutečnit,« dodal starosta Františkových Lázní Ivo Mlátilík.

DĚČÍN: UBYTOVACÍ ZAŘÍZENÍ

Dalším příkladem úspěšného projektu je »Hotel Výpřež« realizovaný firmou Jindřich Hudeček HUDY sport, a. s., který bude podpořen částkou 11,7 milionu korun z oblasti podpory 4.2 - Zlepšování kvality a nabídky ubytovacích a stravovacích zařízení. Záměrem projektu je vybudovat na okraji města Děčína ubytovací zařízení hotelového typu, které bude vedle ubytování vyšší třídy poskytovat také doplňkové služby. Realizace projektu navazuje na restauraci Výpřež vybudovanou v roce 1994 a na další aktivity žadatele související s využíváním přírodního a turistického potenciálu Národního parku České Švýcarsko.

ÚSTECKÝ KRAJ: PO STOPÁCH ČESKÉ HISTORIE

K rozvoji cestovního ruchu patří také tzv. měkké projekty z oblasti podpory 4.3 - Podpora marketingu a tvorby a rozvoje produktů cestovního ruchu, zaměřené mimo jiné i na realizaci marketingových a propagačních aktivit. Zajímavým projektem je »Po stopách praotce Čecha«, který je součástí nové Strategie rozvoje cestovního ruchu Ústeckého kraje na roky 2010-2015. Tato strategie využívá národních legend a pověstí o založení české státnosti v oblasti cestovního ruchu v Ústeckém kraji. Na realizaci projektu získal Ústecký kraj z ROP SZ finanční podporu ve výši 1,8 milionu korun. »Žádný z krajů České republiky se nemůže pochlubit tolika významnými body nebo momenty české historie na svém území. Ať už se jedná o horu Říp svázanou s pověstí o příchodu praotce Čecha se svou družinou, nebo Stadice s Přemyslem Oráčem či památný milostný příběh Oldřicha a Boženy odehrávající se v Peruci,« řekl krajský radní Radek Vonka. »Chceme tímto projektem oslovit širokou veřejnost v celé republice a prezentovat náš kraj jako vhodnou turistickou destinaci. Zvláštní skupinou, na kterou se zaměřujeme především, jsou rodiny s dětmi a děti ve školách. Proto jsme zvolili formu komiksů a kreslených postaviček. V běhu je také speciální hra, která na historická místa mladé lidi nebo přímo školy "vytáhne",« uzavřel Vonka.

MARCELA KLÍCHOVÁ
Odbor vnitřních činností, vedoucí oddělení komunikace a publikace Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad

Pozvánka na 3. výroční konferenci ROP Severozápad

Kdy: 21. září 2010, 9:00 hodin

Kde: Dům kultury Litoměřice

Hlavní téma: Cestovní ruch a jeho podpora z regionálních operačních programů

Bližší informace naleznete na: www.nuts2severozapad.cz.

Na projekt »Naučná stezka s expozicí zvířat v lesoparku Amerika ve Františkových Lázních« získalo město z ROP Severozápad dotaci ve výši 23,5 milionu korun.

Dalším podpořeným projektem z ROP Severozápad je »Chrám chmele a piva« v Žatci.

FOTO: ARCHIV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down