01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

ROP Střední Morava alokaci nepromarní

Až do jara 2016 bude v oblasti využívání pomoci z evropských fondů hlavní pozornost patřit tomu, s jakým výsledkem Česká republika uzavře minulé programové období EU.

Právě na jaře 2016 totiž budou probíhat poslední platby (proplatit bude možné výdaje uskutečněné do 31. 12. 2015) z jednotlivých operačních programů. Zatím se odhaduje, že z finančního rámce roku 2014 Česko pravděpodobně nevyčerpá až 24 mld. Kč. Celkově by tak nevyčerpaná částka za celé období let 2007-2013 mohla dosáhnout až 50 mld. Kč.

VE PROSPĚCH SILNIC II. A III. TŘÍDY DALŠÍCH 180 MILIONŮ KORUN

Regionální operační program (ROP) Střední Morava - právě s ohledem na využití finančního plánu - patří mezi programy s nejnižším rizikem. Podle v současné době známých informací ROP Střední Morava využije beze zbytku celou finanční alokaci. Přitom se díky intervencím České národní banky finanční alokace tohoto programu zvýšila o dalších bezmála 42 mil. Kč.

Z aktualizace zůstatku i finančního plánu, kterou na konci září pohotově provedl Výbor Regionální rady Střední Morava, vyplynulo, že lze vyhlásit ještě další výzvu v objemu přibližně 180 mil. Kč, která bude zaměřena na výstavbu a rekonstrukce silnic II. a III. třídy.

V programovém období 2007-2013 měl ROP Střední Morava určený pro Zlínský a Olomoucký kraj k dispozici 18,5 mld. Kč. Proinvestováno již bylo 13 mild. Kč, zbývajících 5,5 miliardy bude ještě do konce roku 2015 proplaceno. Ukončeno již bylo 730 projektů a dalších 500 se nachází ve fázi realizace.

Podpořeny byly projekty obcí, měst, obou krajů, podnikatelů a neziskových organizací. Dotace z ROP Střední Morava rovněž přispěly ke vzniku téměř 1500 pracovních míst.

Například dosud byly s dotací 4,8 mld. Kč vybudovány nové a zrekonstruovány stávající silnice II. a III. třídy o délce 128 km. Na projekty nových nebo rekonstruovaných cyklostezek s celkovou délkou 125 km se už formou dotací ROP poskytlo 780 mil. Kč. K revitalizaci center obcí a měst (doposud 170 návsí a náměstí) byly využity dotace o celkovém objemu 1,5 mld. Kč. Rozvoj cestovního ruchu (zatím 94 kulturních památek, galerií, muzeí a expozic) byl zatím podpořen dotacemi v celkovém objemu 1,3 mld. Kč. Na rozvoj sociálních služeb (dosud 40 zařízení) byly již poskytnuty dotace v celkové výši 850 mil. Kč.

Z ROP Střední Morava byla spolufinancována i modernizace hlavní budovy Domova pro seniory Pohoda v Olomouci-Chválkovicích (na snímku).

FOTO: ARCHIV ROP STŘEDNÍ MORAVA

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down