Autor
Kategorie:
EU

ROP Střední Morava už za poslední výzvou

Historicky poslední vyhlášenou výzvou v rámci Regionu soudržnosti Střední Morava byla ta z podzimu 2013, která byla určena na podporu projektů veřejného sektoru k povzbuzení cestovního ruchu.

Už v závěru minulého roku totiž výbor Regionální rady Regionu soudržnosti Střední Morava svým usnesením rozhodl, že další výzvy již nebudou plánovány.

Letos v únoru výbor regionální rady uzavřel hodnocení projektových žádostí přihlášených do poslední výzvy a rozhodl o rozdělení dotací mezi dvacet z celkem 29 projektů krajů, měst, obcí a neziskových organizací v Olomouckém a Zlínském kraji. Podpořené projekty obdrží celkem 163 mil. Kč, přičemž všechny musely prokázat přímý dopad na cestovní ruch a vliv na zvýšení počtu návštěvníků v území.

OD MUZEA PŘES SPORTOVNÍ AREÁL AŽ PO NAUČNÉ STEZKY

O dotaci z ROP Střední Morava se rozdělí 14 žadatelů z Olomouckého kraje, kteří předložili projekty za 108 mil. Kč, a šest žadatelů ze Zlínského kraje, kteří by měli obdržet 55 mil. Kč.

Z Olomouckého kraje přihlásily své projekty například město Plumlov (projekt Atraktivní přehrada – 6,3 mil. Kč), občanské sdružení Centrum volného času Bozeňov (modernizace sportovního areálu a jeho zázemí – 7,6 mil. Kč)nebo obce Bernartice (rekonstrukce Tančírna v Račím údolí – 10 mil. Kč) a Týn nad Bečvou (vybudování Muzea Bedřicha Smetany v domě, kde v letech 1852 a 1854 hudební skladatel s rodinou pobýval na letním bytě – 5 mil. Kč).

Za Zlínský kraj jsou to mimo jiné město Uherský Brod (naučné stezky okolím města – 3,9 mil. Kč), Podhostýnský mikroregion (vybudování rozhledny Kelčský javorník – 6,8 mil. Kč) nebo obec Lačnov (Vařákovy paseky, vědecká rekonstrukce usedlosti vypálené na sklonku 2. sv. války – 8,3 mil. Kč).

V oblasti cestovního ruchu již bylo v Olomouckém a Zlínském kraji z dotací ROP Střední Morava podpořeno 211 projektů za více než 2,5 mld. Kč. Investice do cestovního ruchu s sebou přinesly i vznik více než 1300 nových pracovních míst.

REGION SOUDRŽNOSTI STŘEDNÍ MORAVA EVROPSKÉ PENÍZE V OBJEMU 18 MLD. KČ PLNĚ VYUŽIJE

Připomeňme, že ROP Střední Morava pro programovací období Evropské unie 2007-2013 obdržel z Evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF) k dispozici dotace ve výši 18 mld. Kč korun. Jak pro Moderní obec uvedla Bc. Michaela Linhartová, tisková mluvčí Úřadu regionální rady Střední Morava, z této sumy již bylo na projekty měst, obcí, krajů, podnikatelů a neziskového sektoru proinvestováno přes 12 mld. Kč. Zbývajících šest miliard korun bude v obou krajích ještě proplaceno do konce roku 2015.

Čerpání evropských dotací se na území Olomouckého a Zlínského kraje daří. Regionální operační program Střední Morava tak patří mezi operační programy, které využijí celý svůj finanční plán.

S podporou z Regionálního operačního programu Střední Morava už byl vybudován i Areál zdraví ve Velkých Losinách na Šumpersku (snímek vlevo), stejně jako lyžařský areál Kohútka v Javorníkách.

FOTO: ARCHIV REGIONU

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *