Roste počet nálezů ztracených věcí v Praze

Hlavní město na konci srpna eviduje přes 4800 přijatých nálezů. Za loňský rok to přitom bylo  5000. Nejčastěji lidé ztrácí předměty v MHD, jedná se většinou o tašky, peněženky, sluchátka nebo mobilní telefony. Nachází se však i různé kuriozity, například mobilní klimatizace, školní vysvědčení, pily, ukulele nebo pouta. Majitelé si ve výsledku vyzvednou pouze malé množství ze svých věcí.

S návratem většího množství turistů do ulic Prahy se od loňského roku zvýšilo také množství nalezených věcí, které se dostaly do kanceláře ztrát a nálezů pražského magistrátu v centru Prahy. Jen do konce letošních prázdnin se jedná o téměř stejné množství jako za minulý rok. Hlavní město eviduje 5000 přijatých nálezů v roce 2022, z toho bylo vráceno majitelům 512. Do dnešního dne je počet přijatých nálezů více než 4800, z toho bylo vráceno majitelům 324.

Nejčastěji lidé zapomínají věci v městské hromadné dopravě. Samotný Dopravní podnik hl. m. Prahy zaznamenal jen za sedm měsíců letošního roku 4194 nálezů, z nichž bylo vráceno 45 % předmětů, tedy 1890 nálezů. Jedná se hlavně o tašky, batohy, mobilní telefony, klíče, peněženky, platební karty, sluchátka a jízdenky na MHD. Všechny nalezené a nevyzvednuté předměty bez osobních údajů dopravní podnik předává do kanceláře ztrát a nálezů pražského magistrátu. Tam se letos ocitly i kuriozity, například posilovač břišních svalů, stolová pila, petardy, napěňovač mléka, mobilní klimatizace, šicí stroj, kovová pouta, ukulele, kávovar, demižon nebo horolezecká výstroj.

Čísla z posledních dvou let jsou i tak nižší oproti předcovidovým rokům. V roce 2018 bylo nalezeno 6960 věcí, v roce 2019 to bylo dokonce 7929 kusů. V rámci pandemie koronaviru se významně snížil počet nalezených věcí odevzdávaných provozovatelům veřejné dopravy. Z povahy nalezených věcí bylo navíc zřejmé, že zásadně ubyli v metropoli zahraniční návštěvníci. Mezi nalezenými věcmi bylo mnohem méně peněženek s cizí měnou, cizojazyčných průvodců, knih, suvenýrů, dárkových předmětů apod.

Co s nalezenými předměty

Veškeré nalezené věci jsou uloženy v budově hlavního města v ulici Karolíny Světlé, jež slouží jako úložna předmětů. S nálezci je sepsán protokol o odevzdané věci, které mohou předat také anonymně. Majitelé musí prokázat vlastnictví věci a prokázat se občanským průkazem nebo cestovním pasem. Nalezená věc je uschována na místě po dobu tří let, poplatek za každou uloženou věc je 3 Kč za kalendářní den.

Pokud se majitel o ztracenou věc nepřihlásí, nálezy se prodávají každý měsíc (jedná se o soubor nalezených věcí, nikoli jednotlivé předměty). Koupě je otevřená pro všechny fyzické a právnické osoby, jediným kritériem je nabídnutá cena. Do prodeje přitom putují pouze věci, které hlavní město Praha nemůže využít pro svou potřebu nebo pro potřeby organizací, které zřizuje. V minulosti byla v souvislosti s přijetím nového občanského zákoníku posílena práva nálezce, který si může vyhradit, že chce po uplynutí úložní doby nabýt nalezenou věc do vlastnictví. Veškeré nálezy i prodeje jsou vždy umisťovány na Úřední desku Magistrátu hl. m. Prahy. Detaily lze nalézt zde.

/tz/*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down