Rozesílání složenek je v Bohumíně minulostí

Bohumínská radnice nově nahradila složenky SMS zprávami a e-maily. Dva tisíce domkařů dostalo v uplynulých dnech připomínku platby tímto novým způsobem. Těm, kteří nevyužívají moderní formy komunikace, posílá město písemné upozornění. Radnice díky zrušení tisku a distribuce poštovních poukázek ročně ušetří.

Na seznam měst, která odsunula složenky do minulosti, se letos přidává i Bohumín. V Moravskoslezském kraji poštovní poukázky v minulosti zrušila například Opava, Frýdek-Místek či Ostrava, která k tomuto kroku přistoupila dokonce už před osmi lety. „Už loni jsme při zavádění Portálu občana avizovali, že postupná elektronizace služeb k rušení složenek bezpochyby směřuje. Na druhou stranu chápeme, že stále existuje skupina zejména starších lidí, kteří nejsou technicky zdatní. Nemohou být vrženi napospas úsporám města. Těmto lidem zašleme do schránky písemné podklady k platbě se všemi údaji jako na složence. Poplatek mohou uhradit bez dalších nákladů u nás na pokladně, nebo převodem ze svého účtu,“ vysvětluje starosta Bohumína Petr Vícha.

Obyvatelé města dostali poštovní poukázky do svých schránek naposledy na začátku letošního dubna kvůli první kvartální platbě za odpad. Papírovou formu nyní vystřídala elektronická. „Za složenky k úhradě poplatků za psa a svoz odpadu jsme ročně vynakládali desetitisíce korun, přitom jsou to zbytečně investované peníze, protože podle naší evidence je na poště platí méně než deset procent osob. Letos se u nás ve městě nově hradí místní poplatek za odpad čtvrtletně. Pokud bychom měli čtyřikrát do roka rozesílat složenky, poměr nákladů a efektivity by byl zcela neúměrný. Jedna SMS zpráva oproti tomu představuje haléřové položky, e-maily v podstatě nulové náklady,“ říká vedoucí organizačního odboru bohumínské radnice Mirka Šmídová.

Nic se nemění ani pro zhruba pět set uživatelů Portálu občana, který město spustilo loni na jaře. Díky elektronické evidenci mají tito lidé už více než rok výhodu správy všech poplatků na jednom místě. Naopak se složenkami se musejí rozloučit i majitelé psů. Těm přijde avízo k platbě v polovině srpna, termín splatnosti poplatku je 31. srpna.*

/zr/

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down