Autor
Kategorie:
Různé

Rozhledna na Velkém Javorníku získala ocenění

Bezmála 26 metrů vysoká vícepatrová rozhledna s ocelovými kotevními prvky, která se od srpna loňského roku tyčí na nejvyšší hoře Veřovických vrchů - Velkém Javorníku (918 m n. m.) -, byla pojata jako originální dřevostavba se dvěma vyhlídkovými plošinami a vazbou na místní tradiční architektonický...

Bezmála 26 metrů vysoká vícepatrová rozhledna s ocelovými kotevními prvky, která se od srpna loňského roku tyčí na nejvyšší hoře Veřovických vrchů – Velkém Javorníku (918 m n. m.) -, byla pojata jako originální dřevostavba se dvěma vyhlídkovými plošinami a vazbou na místní tradiční architektonický styl. Přízemní patro je obloženo v duchu valašské roubené stavby.

Díky rozhledně se z Velkého Javorníku výrazně zlepšil a zatraktivnil výhled do okolní krajiny. Dohlédnout je možné například nejvyšší vrcholy Moravskoslezských Beskyd – Lysou horu, Smrk, Kněhyni, Radhošť a Podbeskydskou pahorkatinu s Palkovickými hůrkami, Červeným kamenem, Ondřejníkem a nápadným vrcholem Kotouč u Štramberka. Dolů do údolí se naopak naskýtá pohled do Frenštátské brázdy a dále na Moravskou bránu a Ostravskou pánev. Za příznivé viditelnosti jsou vidět za Oderskými vrchy i Jeseníky s Pradědem.

Rozhledna, kterou státní podnik Lesy ČR postavil nákladem 3,6 mil. Kč, koncem letošního března obdržela Cenu cestovního ruchu udělovanou obecně prospěšnou společností Destinační management turistické oblasti Beskydy – Valašsko. Stavba získala ocenění jako nejlepší regionální turistický produkt roku 2013.

»Ocenění si velmi vážíme. Je důkazem, že naše rozhodnutí obnovit rozhlednu bylo správné. Vítají ji nejvíce turisté, kteří se od loňska na Velký Javorník vydávají v ještě početnějších zástupech než dříve,« poznamenává ředitel Krajského ředitelství Lesů ČR Frýdek-Místek Jiří Silvestr. Zároveň však upozorňuje na fakt, že i na této rozhledně se lze setkat s projevy vandalismu. »Reálnou ukázkou takového jednání jsou poryté a počmárané trámy nebo vylomené vstupní dveře. Většina lidí si však rozhledny váží a pravidla platného provozního řádu dodržuje,« uzavírá Jiří Silvestr.

Rozhledna se nachází na Velkém Javorníku nedaleko Frenštátu pod Radhoštěm.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *