Autor
Kategorie:
Různé

Rozhodnuto! Titul Era Starosta roku 2013 patří Antonínu Novotnému

Celkový vítěz letošního, už 5. ročníku prestižní soutěže Era Starosta roku stojí v čele obce Podbřezí na Rychnovsku s necelými 550 obyvateli od roku 1994, tedy již páté volební období. Antonín Novotný si hodnotitelskou komisi získal svým neobyčejně lidským i efektivním přístupem k vedení obce....

Celkový vítěz letošního, už 5. ročníku prestižní soutěže Era Starosta roku stojí v čele obce Podbřezí na Rychnovsku s necelými 550 obyvateli od roku 1994, tedy již páté volební období. Antonín Novotný si hodnotitelskou komisi získal svým neobyčejně lidským i efektivním přístupem k vedení obce. Soutěž probíhá v rámci podpory projektů zaměřených na komunitní rozvoj, který vyhlašuje Era ve spolupráci s Nadací VIA. Letošní výsledky byly slavnostně oznámeny 22. října v pražské Malostranské besedě.

Jak zaznělo v nominaci konečného vítěze podepsané obyvateli Podbřezí, »i přes všechny jeho zásluhy, které se nedají ani spočítat a z nichž některé budou navždy skryté, zůstal náš starosta pokorným člověkem«. O Antonínu Novotném mnohé napovídá také krédo, jímž se v úřadě starosty řídí: »Nechceme, aby tu lidé pouze bydleli. Chceme, aby tu lidé žili.« Pod jeho vedením Podbřezí rozkvetlo do krásy – a například získalo i titul Vesnice roku 2006 Královéhradeckého kraje. V Podbřezí najdeme revitalizovanou náves s krásným parkem, multifunkční hřiště, opravené veřejné budovy a funguje tam rovněž nová Montessori mateřská škola s indiviuálním přístupem k dětem, do níž mají zájem přihlašovat své nejmladší ratolesti také lidé z okolních obcí. Žel, ne všem lze z kapacitních důvodů vyhovět. Především však v obci aktivně působí Sbor dobrovolných hasičů, Sdružení žen Podbřezí, o. s., Sportovní klub Skalka, Klub českých turistů Skalka, dětský oddíl Skaláci, honební společenstvo a sdružili se tam také chovatelé poštovních holubů.

Už však samotná účast ve finále soutěže Era Starosta roku byla obrovským úspěchem. Letos finálovou pětici spolu s Antonínem Novotným tvořili: Růžena Balláková ze Svatého Jana nad Malší (okr. České Budějovice), Josef Mikulášek ze Sloupu (okr. Blansko), Radim Sršeň z Dolních Studének (okr. Šumperk) a Zdeněk Valenta z Března (okr. Chomutov).

Pořadatelé soutěže pro všechny finalisty včetně celkového vítěze letos připravili milou novinku: Spolu s diplomy si z Prahy odvezli symbolické šeky na dvacetitisícové prémie pro své obce. A jak na slavnostním ceremoniálu potvrdil Ondřej Škorpil, ředitel kanceláře představenstva ČSOB, tato skupina (na českém trhu mj. působí i pod obchodními značkami Era a Poštovní spořitelna) podpoří soutěž Era Starosta roku také napřesrok v neztenčeném finančním objemu.

Dalším překvapením pro starostky a starosty nominované do letošního ročníku soutěže bylo rozhodnutí organizátorů udělit zvláštní cenu hodnotitelské komise jedné/jednomu z nich za osobní nasazení při zvládání situací spojených s červnovými povodněmi. I v této soutěžní kategorii se mezi mnoha jímavými příběhy obětavosti »povodňových« starostek a starostů hodnotitelské komisi složitě vybíralo. Nakonec se rozhodla pro Jana Bostla z Kvíčovic (okr. Domažlice), který si z Prahy pro svou obec odvezl šek na 50 tisíc korun.

Šek na čtvrt milionu korun vítězi Antonínu Novotnému z Podbřezí předala Starostka roku 2012 Vlasta Mokrá z Násedlovic (snímek vlevo) spolu s ředitelem Kanceláře představenstva ČSOB Ondřejem Škorpilem. Vpravo skupinové foto všech finalistů na závěr ceremoniálu.

»Povodňový« starosta Jan Bostl a Zuzana Kalátová, mluvčí Ery a Poštovní spořiteny.

Ocenění finalistům předávali (shora dolů): Zdeňku Valentovi z Března manažerka Společenské odpovědnosti Ery Jitka Švejcarová, Radimu Sršňovi z Dolních Studének předsedkyně poroty Daniela Brůhová, Josefu Mikuláškovi ze Sloupu šéfredaktor Moderní obce Ivan Ryšavý a Růženě Ballákové ze Sv. Jana n. M. Jiří Humplík, zástupce šéfredaktora Deníku.

FOTO: IRENA JÍCHOVÁ HOŠKOVÁ

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *