Autor
Kategorie:
Ekonomika

Rozvoj území: Kdo za něj má odpovídat? Jde o peníze

První příjem žádostí o dotaci v rámci opatření IV.1.2 Realizace místní rozvojové strategie i opatření IV.2.1 Realizace projektů spolupráce Programu rozvoje venkova (PRV) bude letos probíhat v termínu 21.-27. 3. Celkem je pro rok 2012 v PRV na opatření IV.1.2 určeno zhruba 680 mil. Kč, přičemž...

První příjem žádostí o dotaci v rámci opatření IV.1.2 Realizace místní rozvojové strategie i opatření IV.2.1 Realizace projektů spolupráce Programu rozvoje venkova (PRV) bude letos probíhat v termínu 21.-27. 3. Celkem je pro rok 2012 v PRV na opatření IV.1.2 určeno zhruba 680 mil. Kč, přičemž dalších přibližně 120 mil. Kč bude rozděleno na opatření IV.2.1.

V té souvislosti není nezajímavé vědět, že ministr zemědělství Petr Bendl ve svých úvahách o financování rozvoje venkovských oblastí v dalším programovém období EU (2014-2020) nadále počítá s využíváním místní rozvojové strategie (tedy Strategickým plánem Leader) prostřednictvím místních akčních skupin (MAS). Nicméně by nechtěl, aby MAS »byly hlavním ekonomickým hybatelem a obce zůstaly out«.


Ministr se tak vyjádřil na dotaz Moderní obce 7. 2. při podpisu dohody o spolupráci mezi jeho resortem a Svazem měst a obcí (SMO) ČR. Petr Bendl zdůraznil, že nepopírá význam MAS, např. pro malé projekty v menších sídlech. Nicméně v území má politickou legitimitu obec a bude-li mít ambici využívat dotační prostředky pro rozvoj území, pak by měla podle ministra zemědělství dostat přednost před MAS.

Předseda SMO Dan Jiránek v krátké diskusi, která se na toto téma při podpisu dohody rozvinula, usoudil, že by bylo užitečné mít v území, minimálně na úrovni správních obvodů obcí s rozšířenou působností, orgány z volených představitelů všech obcí. Ty by se měly nejen obecně vyjadřovat k čerpání peněz pro rozvoj tohoto území, ale konkrétně i k projektům, které mají význam pro celé území či jeho část.

 

Petr Bendl

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *