Rumburk aktivně hledá nové investory

V roce 2011 vydala Hospodářská a sociální rada publikaci Ohrožené Děčínsko, ve které pojmenovává hlavní problémy regionu a požaduje jejich okamžité řešení. K jakým změnám od té doby došlo a jak jsou s nimi starostové spokojeni?

Nezaměstnanost je považována za největší problém mnoha českých regionů. K jejímu řešení přistupují některé radnice velmi aktivně. Například v Rumburku vedení města vyjednává s investory. Tímto způsobem se podařio vystavět průmyslovou zónu, která dnes zaměstnává kolem tisícovky lidí, a díky tomu si město drží nejnižší nezaměstnanost v regionu. V současné chvíli jedná i s dalšími zájemci o městské pozemky, na kterých chtějí postavit výrobní haly. Rumburská radnice zaměstnává více než 70 lidí na veřejně prospěšných pracích dotovaných z financí Úřadu práce a připojuje se ke spolupráci s neziskovými organizacemi, které nabízejí díky financím z grantům další placené pozice.

Některým zastupitelstvům se během tří let podařilo výrazně zlepšit situaci v oblasti výskytu heren v ulicích obcí. Nová legislativa zafungovala v roce 2012 novelou loterijního zákona, na jehož základě se v malých obcích hazard téměř úplně zakázal a jinde se silně omezil. V obci Jiříkov se podařilo vypořádat se se všemi hernami. »Zákaz by měl být ale celoplošný, v okolních městech herny nezrušili, takže hráči mohou sociální dávky prohrát jinde,« říká místostarosta Jiříkova Miroslav Horák. V Rumburku herny nezakázali, zbyly čtyři, ale díky umístění kamerového systému, který monitoruje přítomnost nezletilých a uživatelů dávek, se prý podařilo problémy z velké části vyřešit. Mezi klienty přímo v rodinách se díky dotacím objevilo více terénních pracovníků. »Vytvořené pozice asistent prevence kriminality mají jednoznačný přínos v komunikaci s romskou minoritou. Asistenti pracují ve dvojicích, jeden z pracovníků je přílušník minority. Je to výborné a určitě se nám preventivní přístup osvědčil,« pochvaluje si dobrou spolupráci starosta Rumburka Jaroslav Trégr. Finance na asistenty získali z rozpočtu ministerstva vnitra a ještě letos budou jejich počet zvyšovat. Spoluprací policie a města se daří vyvíjet kvalitní preventivní programy ve Varnsdorfu.

Starostové se také shodují na tom, že se v regionu zvýšil počet městských policistů a nesnížil se počet státních. Přítomnost státních policistů po nepokojích v roce 2011 jednoznačně přispěla ke zklidnění situace a ukazuje se, že represivní opatření byla na místě. V Rumburku radnice začala aktivně spolupracovat s městskou policií. Dříve byla městská policie od dění na radnici odtržená a žila svým životem. »S policií už dva roky pravidelně spolupracujeme, nově dohlíží na kamerový systém, který je funkční v případě, že na něj někdo skutečně dohlíží,« shrnuje starosta Jaroslav Trégr, který vidí úzkou spolupráci s policií jako klíčovou.

Kladně je hodnoceno rozpočtové určení daní, které většině obcí navýšilo prostředky do rozpočtu. Pozitivní dopad na uklidnění situace mělo vydání vyhlášek o veřejném pořádku, dle starostů je to ale suplování práce zákonodárců. Kompetence obcí jsou však omezené a další opatření narážejí na legislativní strop.

»Nepodařilo se doposud schválit centrální rejstřík přestupků a novelu zákona o odpadech. Bohužel centrální rejstřík přestupků, který též souvisí úzce i s novelou zákona o odpadech (v případě, že bude přijat, ubude krádeží do škody 5 tis. Kč), nám politici z Prahy slibují až v roce 2016. To je ale za dlouho a s tím nejsme spokojeni,« shrnuje situaci Josef Zoser, předseda Sdružení pro rozvoj Šluknovska a starosta obce Jiřetín pod Jedlovou. Region také trpí špatným zásobováním elektrickou energií, které odrazuje investory, na tento problém je poukazováno již několik let.

Současná vláda také slibuje schválení zákona o sociálním bydlení, který by měl vejít v platnost od roku 2017. Ten bude řešit problematiku dostupnosti sociálních bytů a ubytoven, ve kterých klienti platí obrovské nájemné. Nově zpracovaná novela zákona o hmotné nouzi mění pravidla výplaty doplatku na bydlení, který bude poskytován na prostor, nikoli na počet osob.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *