Rychlostní komunikace R35 s problémy

Jednou z priorit nového ministra dopravy Antonína Prachaře má být dostavba rychlostní komunikace R35, jež v budoucnu spojí Čechy a Moravu jako alternativa k přetížené dálnici D1.

První úseky této komunikace se rozestavěly už v 90. letech minulého století. Kdy však celá 260 km dlouhá trasa mezi Libercem, Hradcem Králové, Olomoucí a Lipníkem nad Bečvou začne sloužit, se momentálně nedá ani odhadnout. Kromě několika hotových úseků R35 v okolí Liberce a Olomouce se nyní staví směrem z Hradce Králové na Svitavy.

PROBLÉMY S VÝKUPY POZEMKŮ

Tedy alespoň by se stavět mohlo, kdyby silničářům i investorovi nezkřížila plány loňská novela zákona, která ve snaze omezit spekulace s pozemky pod chystanými silnicemi výrazně snížila ceny při výkupu pozemků i pro budoucí rychlostní komunikaci. »Od ledna 2013 se vlastníkům v souladu se stávající legislativou a pokynem generálního ředitele o postupu při výkupu pozemků posílají návrhy kupních smluv jen za 30 Kč/m2 oproti dřívějším 100 či 238 korunám za metr čtvereční. To vede k neakceptování navržených smluv a nutnosti vyvlastňovat,« uvedla zástupkyně Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Nina Ledvinová.

Jen na zhruba 12 km dlouhý úsek budoucí komunikace, který navazuje na okruhovou křižovatku u Opatovic, je podle ŘSD již zhruba 30 vyvlastňovacích návrhů. Jejich řešení může odložit stavbu o řadu let. »Ministerstvo dopravy tuto problematiku vnímá a je připraveno se na jejím dalším řešení intenzivně podílet, jakkoliv problematika spadá do gesce více resortů, jako jsou ministerstva pro místní rozvoj či financí,« tvrdí resort dopravy. Antonín Prachař je připraven se ohledně výkupů pozemků angažovat. »Nevím však, jak potenciálně výkup pozemků vypadá, takže to bude chvíli trvat. Ale mělo by se vše řešit co nejdříve,« konstatoval ministr dopravy.

ZÁKONODÁRCI CHTĚJÍ APELOVAT NA STÁTNÍ ORGÁNY

Kvůli urychlení výstavby silnice R35 na východě Čech vzniká lobbistické uskupení. Tzv. Východočeskou skupinu vytvoří senátoři a poslanci zvolení v Pardubickém a Královéhradeckém kraji a zástupci obou hejtmanství. Společně chtějí prosadit změnu zákonů pro výkup pozemků. Podle jednoho z poslanců, Václava Snopka, usilovat o změnu zákona ve sněmovně však bude trvat příliš dlouho, navíc s nejistým výsledkem. Poslanci doufají, že by téhož mohli dosáhnout změnou cenového výměru MF. Podle krajského ředitele ŘSD pro Pardubický kraj Bohumila Vebra by možná stačilo ze slovního spojení »nejnižší cena zjištěná« odstranit slůvko »zjištěná« a silničáři by opět mohli vykupovat za staré ceny.

V roce 2018 se mělo jezdit po R35 z Hradce Králové až do Mohelnice. Reálnosti tohoto termínu však už asi nikdo nevěří.

TOMÁŠ JOHÁNEK

BUILDING NEWS

Z budoucí 260 km dlouhé trasy rychlostní komunikace R35 je dosud hotova pouze malá část.

FOTO: ARCHIV AUTORA

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *