16.01.2024 | 11:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

S bankovní identitou i na střední školy

Bankovní identitu už použily čtyři miliony uživatelů, což je meziročně dvakrát více, a představuje tak nejrozšířenější digitální identitu. Lidé s Bank iD loni uskutečnili 15 milionů transakcí v portálech státní správy a 4 milionů ověření na firemních webech. V letošním roce mohou Bank iD využít rodiče žáků devátých třída zájemců o víceletá gymnázia pro online přihlášení na střední školy, které připravuje CERMAT a MŠMT.

 Během pouhých tří let se bankovní identita stala pro většinu lidí  v ČR téměř samozřejmostí. Cizinci (EU i non EU) mohou nyní získat bankovní identitu u tří bank (MONETA Money Bank, Fio banka a Raiffeisenbank), pokud mají osobní doklad vydaný českým státem. Letos poprvé v přijímacím řízení na střední školy odpadá povinnost fyzicky odevzdat nebo poslat přihlášku. Žáci si vybírají tři střední školy. Systém žáky na základě jejich výsledků přijímacích zkoušek automaticky rozřadí podle jejich preferencí. Tento krok bude velkou úlevu pro rodiče 106 tisíc deváťáků.

Statistiky žádostí o jednorázový příspěvek na dítě ukázaly, že přes 82 % žádostí bylo podáno elektronicky. Podobný trend lze očekávat také u letošních přijímacích zkoušek. Elektronický systém usnadní administrativu školám a možnost přihlášování pomocí bankovní identity by měl zjednodušit celý proces a eliminovat stres rodičů. Je důležité zmínit, že některé banky zřídí bankovní identitu i těm rodičům, kteří z nejrůznějších důvodů nemají bankovní účet,“ vysvětluje Jan Blažek, předseda představenstva Bankovní identita. Více informací najdou zájemci na doméně www.prihlaskynastredni.cz. Systém se týká také přihlášek na víceletá gymnázia. Vedle toho první čtyři univerzity začaly využívat Bank iD pro přihlášky k vysokoškolskému studiu nebo zápis do ročníku, což je další krok k digitální transformaci vzdělávacího sektoru.

Velký problém s kontrolou

V současném prostředí e-commerce v České republice se objevuje významný problém: většina e-shopů na trhu nedostatečně ověřuje věk při prodeji produktů, u kterých je to zákonem vyžadováno. Tento problém se týká především prodeje tabáku, alkoholu, nikotinových sáčků a pyrotechniky, odhalila ho nedávná zjištění Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, jasně stanovuje, že prodejci musí elektronicky ověřovat věk nakupujících. Jednoduché zaškrtnutí políčka „Je mi 18 let“ je považováno za nedostatečné. Tento nedostatek ve splnění zákonných požadavků představuje vážné riziko pro veřejné zdraví a bezpečnost, zvláště mezi mladými lidmi.*

/zr/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down