Samosprávy mají méně peněz z daní, chybí nejen na veřejné služby

Nižší výběr daní ohrožuje například školství, dopravu, veřejné opatrovnictví nebo sociální služby. Na setkání v Olomouci, které v pondělí 23. března uspořádal Svaz měst a obcí ČR (SMO), se na tom shodli jeho členové. O tématu budou tento týden krajští hejtmani jednat s vládou.

Jen v Olomouckém kraji, který setkání starostů hostil, představuje letošní daňový výpadek ve srovnání s rokem 2014 celých 120 milionů korun a 106 milionů korun oproti příjmům plánovaným v letošním roce. To může podle představitelů SMO v budoucnu  způsobit vážné problémy.

„Velice tristní je v současné době situace s veřejným opatrovnictvím. Města a obce ho ročně dotují zhruba miliardou korun ze svého. V malých obcích tuto činnost navíc starostové dělají zpravidla ve svém volném čase a nedostávají na to ani korunu,“ řekl předseda SMO Dan Jiránek, podle kterého je zatím nový zákon o veřejném opatrovnictví bohužel v nedohlednu.

V této oblasti může být podle představitelů Svazu problematická také aktuální změna v zasílání důchodů opatrovníkům, neboť není, kdo by zajistil, aby tyto peníze skutečně pomáhaly lidem s omezenou způsobilostí, pokud by to opatrovník sám neudělal. V této souvislosti chce Svaz iniciovat jednání s příslušnými ministerstvy.

Peníze, chybějící samosprávám i vzhledem k nižším příjmům z daní, pak budou jedním z témat, o nichž budou tento týden jednat hejtmani s vládou. „Témat, která budeme projednávat s kabinetem Bohuslava Sobotky, je celá řada. Mnoho podnětů samozřejmě získáváme z měst a obcí i na setkáních, která pořádá Svaz. Ty poslední se kromě daní týkají také dopravy, dotací z evropské unie či financování sociálních služeb,“  řekl hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *