Územní samosprávy žádají o proplácení testů pro své zaměstnance. Jako jediní zaměstnavatelé je totiž nyní plně hradí „ze svého

Sdružení místních samospráv ČR se dopisem obrátilo na předsedu Ústředního krizového štábu, ministra vnitra Víta Rakušana se žádostí, aby samosprávy podobně jako jiní zaměstnavatelé dostávaly od státu příspěvek na povinné testování zaměstnanců.

Od loňského jara až dosud obce zodpovědně nakupují pro své zaměstnance dezinfekce, roušky, respirátory a také antigenní testy, a to vždy v závislosti na aktuální situaci a nařízení vlády, ze svých vlastních prostředků. Na rozdíl od státní správy či soukromé sféry však samosprávy jako jediný zaměstnavatel hradí veškeré výdaje spojené s epidemií ze svých rozpočtů a nemají nárok ani na jednu z probíhajících podpor,“ upozorňuje Eliška Olšáková, předsedkyně SMS ČR.

Obce a kraje (včetně svých příspěvkových organizací) neměly nárok na podporu ani z programu Antivirus a absenci svých zaměstnanců či zavřené provozy, například knihoven, kulturních center nebo turistických center, hradily bez podpory státu ze svých rozpočtů. Stejně je tomu i v případě nákupu ochranných pomůcek a dezinfekce pro jejich zaměstnance a v některých případech i pro občany. Minulá vláda totiž došla k názoru, že územní samosprávné celky jsou součástí veřejných rozpočtů a jakákoliv podpora by byla pouze přesunem financí z jednoho veřejného rozpočtu do druhého.

Tím však podle nás dochází k diskriminaci, protože zaměstnanci samospráv platí zdravotní pojištění jako všichni ostatní a není tedy důvod, proč by na jejich testování, které vláda nařídila, neměl stát přispívat stejně jako ostatním zaměstnavatelům,“ vysvětluje Eliška Olšáková, která věří, že nová vláda názor přehodnotí.

Variantou je, že by stát umožnil samosprávám nákup testů prostřednictvím Státní správy hmotných rezerv. „Jedním z řešení je pro nás i propojení sil s kraji, díky nimž bychom společně přes Státní správu hmotných rezerv nakupovali testy za zvýhodněné ceny, které jsou mnohdy i 3 až 5x nižší než cena, za kterou testy momentálně nakupujeme,“ říká Eliška Olšáková a dodává: „Obce i kraje jsou zvyklé spolupracovat na distribuci prostředků do území, jak tomu bylo např. u rozvozů dezinfekcí. V případě zvýhodněného nákupu by si stát ušetřil následnou administrativu s proplácením příspěvku na drahé testy, které obce momentálně kupují.

/zr/

Ilustrační foto: archiv*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down