Sdružení místních samospráv ČR ocenilo nejdéle sloužící starosty. Vyhlášeny byly i Počin a Přešlap roku

Jiří Kučera z obce Úhřetická Lhota v Pardubickém kraji obdržel ocenění Nejdéle sloužícím starostou ČR. Dostalo se mu ho ve Zlíně na konferenci Sdružení místních samospráv ČR. Sdružení ocenilo nejdéle sloužící starostky a starosty v každém kraji ČR. Řada z nich působí na radnicích nepřetržitě od listopadu roku 1990. Na čtyři sta účastníků konference rozhodlo také o udělení ceny Počin roku a anticeny Přešlap roku.

Počinem roku zvolili starostky a starostové na konferenci zpřístupnění Pražského hradu veřejnosti, cena tak míří za prezidentem Petrem Pavlem. Na druhé příčce se v anketě umístilo Ministerstvo pro místní rozvoj s novelou stavebního zákona, která zachovává síť stavebních úřadů v obcích. Třetí příčku obsadilo Ministerstvo průmyslu a obchodu za zajištění nezávislosti na plynu z Ruska.

Anticenou Přešlap roku „ocenili“ účastníci konference Ministerstvo financí za zásah do rozpočtového určení daní a snížení podílu obcí na DPH. Na druhé příčce skončilo Ministerstvo práce a sociálních věcí za změny v zákoníku práce, zejména v institutech dohod o provedení práce a dohod o provedení činnosti. Třetí místo obsadilo Ministerstvo životního prostředí za připravované zálohování PET lahví a plechovek.

Sdružení místních samospráv: Zásahy státu do obecních rozpočtů připraví obce až o pět miliard korun v rámci RUD

Starostky a starostové Přešlapem roku jasně reflektují zásahy do obecních rozpočtů, které obce připraví v příštím roce v rozpočtovém určení daní až o pět miliard korun. Budeme iniciovat novelu zákona, abychom tyto výpadky nahradili. Naopak zpřístupnění Pražského hradu, který teď mohou lidé navštěvovat bez front u vstupů, je vnímáno velmi pozitivně, stejně jako aktivní zájem prezidenta o dění v krajích,“ vysvětlila Eliška Olšáková, předsedkyně SMS ČR.

Přes třicet let na radnici

V rámci konference ocenilo SMS ČR také nejdéle sloužící starostky a starosty, kteří na radnicích pracují nepřetržitě mnohdy i déle než třicet let. V řadě případů se v obcích ustavující shromáždění konala v krátkém sledu v listopadových dnech roku 1990. „Práce pro obce je krásná, ale také náročná a zároveň ne vždy oceňovaná. Velmi mě těší, že jsme několika desítkám statečných žen a mužů napříč kraji takto poděkovali za jejich mnohdy i více jak tři desítky let dlouhou službu. Starostové jsou ti, kdo se zásadním způsobem podílejí na rozvoji našeho venkova, a to na úkor svého soukromí a volného času,“ uvedla Eliška Olšáková.

Téměř na den přesně 33 let je ve funkci momentálně nejdéle sloužící starosta České republiky Jiří Kučera z Úhřetické Lhoty. Podle vlastních slov zůstane v úřadu do konce volebního období, po kterém by rád předal starostování nástupci. „Ze začátku jsem nevěděl pořádně kudy kam, ale v okolí byli šikovní starostové, se kterými jsme si vzájemně pomáhali. Za ty roky se nám podařilo v obci postavit plynovod, vodovod, rekonstruovali jsme veřejné osvětlení, opravili silnice a chodníky, pořídili nový obecní rozhlas nebo postavili protipovodňové hráze a máme už podepsanou i smlouvu na kanalizaci,“ vypočetl oceněný Jiří Kučera některé z úspěchů svého starostování.

Nejdéle sloužící starostky a starosty ocenilo Sdružení místních samospráv ČR napříč kraji, v samostatné kategorii ocenilo ještě několik „Matadorů obcí“, kteří působili ve vedení obcí ještě před rokem 1990. „Mám ke všem těmto kolegyním a kolegům neskrývaný obdiv za to, jak dlouho na radnicích vydrželi pracovat pro své obce. Nezřídka to vyžaduje řadu kompromisů i ústupků v osobním životě. Z naprosté většiny těchto starostů ale srší energie a elán. Je to velká inspirace i pro generaci začínajících komunálních politiků,“ dodala Jana Přecechtělová, výkonná ředitelka SMS ČR.*

Seznam oceněných starostek a starostů v jednotlivých krajích

Nejdéle sloužící starosta České republiky
Jiří Kučera – Úhřetická Lhota (25. 11. 1990)
Hlavní město Praha
Pavel Žďárský – Praha 19
David Vodrážka – Praha 13
Jihočeský kraj
Jaroslav Šlesinger – Jilem
František Ohrazda – Vrábče
Ladislav Novotný – Jetětice
Pavel Kašpárek – Úsilné
Jihomoravský kraj
Jaroslav Staněk – Pamětice
Jaroslav Zhoř – Černovice
Martin Kincl – Vratěnín
Karlovarský kraj
Jan Horník – Boží dar
Luboš Garaj – Vojkovice
Kraj Vysočina
Jiří Kovář – Bohuslavice
František Plocek – Bohušice
Jaroslav Štefáček – Příseka
Královehradecký kraj
Květoslav Kvasnička - Kunčice
Ladislav Vlachý – Barchov
Jitka Slezáková – Jasenná
Miroslav Maroul - Bezděkov nad Metují
Liberecký kraj
Josef Kucin – Jiřetín pod Bukovou
Jiří Löffelmann – Skalice u České Lípy
Romana Dvořáková – Blíževedly
Moravskoslezský kraj
Jan Tomalský – Heřmanovice
Marie Gryžboňová Mališová – Nižní Lhoty
Petr Vícha – Bohumín
Olomoucký kraj
Eduard Kavala – Bělotín
Jaromír Otáhal – Citov
Josef Mikulka – Rakůvka
Jana Gerešová – Kopřivná
Plzeňský kraj
Jiří Červenka – Blížejov
Josef Kaigl – Hlohovčice
Jiří Křemenák – Nečtiny
Pardubický kraj
Jiří Kučera – Uhřetická Lhota
Jiří Kosel – Horní Ředice
Vladimír Čapský – Podůlšany
Ladislav Šafr – Útěchov
Marie Stará – Klešice
Středočeský kraj
Josef Krupička - Žďánice
Miroslav Šiška – Bukovany
Oldřich Pulda – Charvatce
Ústecký kraj
Zdeněk Kutner – Domoušice
Bohuslav Kreuz - Vilémov
Petr Pillár – Líšnice
Zlínský kraj
Bohumil Škarpich – Rusava
Radovan Man – Roštín
Kovářík Miroslav – Modrá
Nejdéle sloužící starostky v České republice
Jana Gerešová – Kopřivná – Olomoucký kraj
Jitka Slezáková – Jasenná – Královehradecký kraj
Alena Veličková– Horní Újezd – Olomoucký kraj
Matador obce
Jaromír Otáhal – Citov
Josef Mikulka – Rakůvka
Ladislav Šafr – Útěchov
Jiří Červenka – Blížejov
Eduard Kavala – Bělotín
Zdroj: SMS ČR

/zr/

O aktivitách Sdružení místních samospráv ČR jsme nedávno psali například zde: https://moderniobec.cz/sdruzeni-mistnich-samosprav-varuje-pred-dopady-pozmenovacich-navrhu-k-novele-linioveho-zakona-jak-dnes-o-nich-rozhodnou-poslanci/ a zde: https://moderniobec.cz/o-krok-blize-komunitni-energetice-sdruzeni-mistnich-samosprav-cr-podporuje-novelu-energetickeho-zakona-lex-oze-ii-bez-prekazek-pro-male-vyrobce/ .

Na snímku: Předsedkyně SMS ČR Eliška Olšáková na konferenci ve Zlíně

Foto: FB SMS ČR

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down