Sdružení místních samospráv ČR vítá snahu senátorů „rozmrazit“ odměny zástupců samospráv

Senátoři se obrátili na Ústavní soud s návrhem na zrušení některých ustanovení zákona o obcích (zákon 128/2000 Sb.). Sdružení místních samospráv ČR (SMS ČR) se stejně jako předkladatel domnívá, že pokud zastupitelé nemají právo rozhodovat o odměně za svou práci, jsou samosprávy v područí výkonné moci, čímž je narušeno právo na samosprávu.

Stát může zasahovat do činnosti územně samosprávných celků, jen vyžaduje-li to ochrana zákona a jen způsobem stanoveným zákonem. Což problematika odměňování komunálních zastupitelů zjevně není. Jde o hospodaření daného území s jím spravovanými prostředky,“ říká předsedkyně SMS ČR Eliška Olšáková.

V současnosti je o odměně zastupitelů, která je vyplácena z rozpočtu obce, rozhodováno vládou. Přestože vláda je oprávněná rozhodovat o výši odměn zastupitelů, neučinila tak již dva roky, navzdory Usnesení vlády č. 627 ze dne 11. 9. 2017, které ukládá ministru vnitra iniciovat zvýšení odměn zastupitelů USC k 1. lednu následujícího roku, pokud statistický ukazatel průměrné hrubé měsíční mzdy za předminulý kalendářní rok překročí 2,5 %.

S ohledem na blížící se komunální volby bychom ocenili, kdyby návrh skupiny senátorů, za niž jedná senátor Ing. Michael Canov, Ústavní soud projednal přednostně a byl tak samosprávám vydán signál, že právní úprava týkající se postavení samospráv, může doznat v krátkém čase zásadních změn,“ dodává Eliška Olšáková.*

/tz/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down