Sdružení místních samospráv napsalo vládě: Přehodnoťe projekt Pošta Partner

Legislativní nejistota, nedostatek informací i obtížná jednání, to vše řeší obce, jež se dostávají do hledáčku České pošty, která se snaží předat své pobočky jiným provozovatelům. Přitom odměna za provoz poštovní franšízy stěží pokryje polovinu nákladů. Zbytek je třeba doplatit…

I proto se dnes v pondělí 4. dubna sešli starostové ze Sdružení místních samospráv (SMS) ČR, kteří s uvedenou problematikou mají osobní zkušenost, aby se domluvili na dalším postupu sdružení, jehož členy je 1100 obcí z celé republiky. „Obce nechtějí přijímat tak závažné rozhodnutí, jako je převzetí pošty do vlastní režie v době, kdy není vyjasněno, jakou hustotu sítě poboček bude muset Česká pošta provozovat. Klíčová vyhláška totiž zatím nebyla vydána a starostové si nemají kde ověřit, zda v jejich obci může pošta bez náhrady skončit, či ne,“ uvedl předseda SMS ČR Stanislav Polčák. Klíčovou vyhlášku má vydat Český telekomunikační úřad, avšak zatím se tak nestalo. Legislativní proces běží již půl roku a zatím bez jasného výsledku. Předmětná vyhláška, jak  zástupci SMS ČR připomněli, měla být vydána k 1. lednu.

I v tomto nejistém období však Česká pošta oslovuje obce s žádostí o převod pošty do režie obce, a to v rámci svého projektu Pošta Partner. Jak potvrdil Jiří Nekolný, starosta obce Višňová (okres Příbram), „nabídka pokrývá asi polovinu reálných nákladů, které nám s provozováním pošty vzniknou. Obec tak pošta zatíží 110 tisíci korun ročně, což je výrazný dopad do rozpočtu obce.

Obavy starosty Višňové o dopady nabídky České pošty sdílela také Jitka Ryšavá, starostka obce Řisuty na Kladensku, kde projekt Pošta Partner běží od září 2015. „Náklady, které z provozu pošty naši obec tíží, jsou vysoké a my se chceme obrátit na Českou poštu, aby zvýšila svůj podíl na provozu této pošty. Současné podmínky po prověření v praxi pokládáme za poněkud jednostranné,“ konstatovala Jitka Ryšavá.

Obecně starostové vyčítají projektu Pošta Partner, že obsahuje jednostranné podmínky, nízké doplatky ze strany České pošty na nákladech takové pošty, vysokou míru odpovědnosti a sankcí ve smlouvách s Českou poštou, neřešení situace záskoku v případě nemocnosti pracovníků pošty Partner ve smlouvě s Českou poštou.

Sdružení místních samospráv proto dnes vyzvalo vládu dopisem, aby projekt Pošta Partner, který byl vzat vládou na vědomí v únoru 2015,  provedla revizi tohoto projektu podle poznatků a požadavků zástupců místní samosprávy“, uzavřel předseda pracovní skupiny SMS ČR pro veřejnou správu – sekci poštovních služeb Jan Sedláček, místopředseda SMS ČR.*

/zr/

Ilustrační foto: archiv

Komentáře ke článku 1

  • Tomáš Mentlík

    Zdravím do Višňové 🙂
    poslouchal jsem právě debatu o poštách na Plus radiu. Například v Rakousku toto místo státní instituce využívají jako v podstatě obdobu českého Czech pointu – tam vyřídíte platnost řidičáků, obšanek apod. Asi to bude boj s existujícími Czech pointy, v tomhle Česká pošta hodně zaspala, ale kvalifikace těch lidí tam není podle mého nějak světoborná. Další mořnost – slyšel jsem to o Švédsku a jejich telefonních budkách – tam je nerušili, prý, ale vybavili je WiFi vysílači. To jde i na té poště, internetové kavárny mizí a ne vždy je signál dokonalý. Navíc zde lze očekávat jistou větší bezpečnost než nekde v restauraci.
    Zdraví
    Tomáš Mentlík

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *