Se začátkem školního roku se školy inspirují fenoménem tzv. školních ulic

Děti nebezpečně se proplétající mezi přijíždějícími vozy, všudypřítomné zplodiny, zmatek a stres. Na nebezpečné situace, které zatěžují dopravu a mají špatný vliv na fyzické i duševní zdraví školáků, se již od roku 2002 zaměřuje projekt Bezpečné cesty do školy z dílny organizace Pěšky městem . Tento projekt prosazuje mimo jiné trend tzv. školních ulic osvědčený v zahraničí.

 „Děti patří k nejzranitelnějším účastníkům dopravního provozu. Je potřeba zvláště u škol vytvářet takové podmínky, aby nedocházelo k ohrožujícím situacím. Připravujeme proto se školami plán mobility – konkrétní změny v ulicích i v organizaci dopravy, díky kterým mohou děti do školy bezpečně vyrazit pěšky, na koloběžce nebo kole. Dopravní řešení musí být přizpůsobené dané lokalitě,“ přibližuje Blanka Klimešová, koordinátorka programu Bezpečné cesty do školy, který zastřešuje organizace Pěšky městem.

Program Bezpečné cesty do školy je dlouhodobě podporován Magistrátem hl. m. Prahy. Od doby svého vzniku vylepšil přes stovku míst před pražskými školami. Pro realizaci je nutné spolupracovat s mnoha městskými institucemi včetně Technické správy komunikací, Institutu plánování a rozvoje, městských částí, Policie ČR a dalších. Školní ulice je novinka, která výrazně zvyšuje bezpečí i komfort malých školáků. Inspiraci jsme si přivezli z Vídně a první pražské školní ulice vznikly z iniciativy Magistrátu v Horních Počernicích v r. 2020. Od té doby už vznikla školní ulice také u ZŠ Hanspaulka, ZŠ Na Dlouhém lánu nebo ZŠ Klánovice, otevírat se bude také v Lysolajích, hned dvě budou například v Plzni,” dodává Blanka Klimešová.

Školní ulice je dopravní režim, který v bezprostřední blízkosti školy dočasně omezí automobilový provoz a prostor uvolní pro pohyb dětí přicházejících do školy. Jedná se většinou pouze o půl hodny před začátkem vyučování, kdy je provoz nejkritičtější.

Další ročník programu, do kterého se budou moci přihlásit pražské mateřské, základní i střední školy, bude opět otevřen na počátku roku 2023. Už nyní si ale mohou školy i samotné děti na pár dní vyzkoušet, zda je prostředí před jejich školou pro pěší bezpečné a přihlásit se do výzvy Pěšky do školy, která se koná v rámci Evropského týdne mobility (16.–22. září 2022) pod hlavičkou stejné organizace. „Pěšky do školy je jedinečná příležitost jak především dětem a rodičům připomenout, že ranní procházka do školy je vítanou příležitostí k pravidelnému pohybu, který nastartuje fyzickou i psychickou aktivitu. Akce zároveň upozorňuje obce na nejkritičtější místa pro pěší školáky,“ dodává Marie Čiverná, která akci každý rok organizuje.

Děti se obdobně vydávají do školy po svých např. v dolnorakouském Purkersdorfu, ve Spojeném království pod hlavičkou organizace Living Streets, v Německu akce zastřešuje Verkehrsclub Deutschland, ve Švýcarsku, ale také v USA, Kanadě či v Austrálii.

Letos je o projekt rekordní zájem – zatím se přihlásilo přes 250 škol. Tradiční podzimní výzva, jejímž cílem je zvýšit počet dětí, které se budou pravidelně dopravovat do školy pěšky, je stále otevřená. Zapojit se s dětmi mohou nejen učitelé či ředitelé škol, ale i rodiče.*

/tz/

Foto: peskymestem.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down