Senát projednal zákon o vzniku Digitální a informační agentury

Zákon o vzniku Digitální a informační agentury (DIA), připravený místopředsedou vlády pro digitalizaci Ivanem Bartošem, projednal Senát. Po důkladné debatě Senát návrh zákona ani neschválil, ani nezamítl – uplynutím 30denní lhůty zákon putuje k prezidentovi. Ten by jej měl podepsat během tohoto týdne. 

Důvodem pro vznik nové agentury byl dosavadní neuspokojivý stav digitalizace v oblasti veřejné správy. Zákon, který ji ustavuje, schválila vláda 18. srpna letošního roku, zákon prošel Sněmovnou v polovině listopadu.

Projekt digitální transformace, který vrcholí založením nezávislé národní digitální agentury, je v plném proudu. Jsou dojednány detaily převodu digitalizačních agend z Ministerstva vnitra pod DIA, agentura má schválenou samostatnou rozpočtovou kapitolu, probíhá otevřené výběrové řízení na pozici ředitele DIA.

Vnímám silnou politickou shodu na tom, že na digitalizaci musíme začít pracovat nejlépe hned teď. V minulých letech jsme ztratili mnoho času a dobře míněného úsilí na systémových překážkách, jakými byly různé projevy resortismu, potíže s vendor lock-in a nedostatečné expertní personální kapacity. DIA tohle konečně změní,“ řekl místopředseda vlády Ivan Bartoš.

DIA převezme informační systémy, které jsou sdíleny napříč veřejnou správou, jako jsou základní registry, CzechPoint či Portál občana. Bude určovat a vymáhat standardy digitálních služeb, uživatelské přívětivosti, jednotného vládního designu apod.

Pod správou DIA v roce 2023 vzniknou nové služby, které jsou určeny přímo občanům. Už za rok by měli mít k dispozici elektronickou peněženku (tzv. eDokladovku). „Digitální peněženka se chystá i na evropské úrovni a snažíme se tomu jít naproti. Technicky by národní appka měla začít fungovat na přelomu let 2023 a 2024 s tím, že bude umět základní identifikaci. Pak si můžeme zvolit, jaké další prvky tam dodáme – třeba potvrzení o očkování, nebo nejvyšší dosažené vzdělání,“ popsal Ivan Bartoš.

V roce 2023 se chystá i zavedení jednotné státní domény gov.cz pro weby ministerstev, která zvýší právní jistotu občana, zabrání aktuálním phishingovým útokům skrze falešné stránky ministerstev, zlevní provoz domén a sjednotí a zpřehlední stát pro občany Česka i z pohledu zahraničí.

Zákon byl Senátu předložen 22. 11., koncem tohoto týdne zamíří k podpisu prezidentem. Jakmile vyjde ve Sbírce zákonů, může vláda stanovit organizační strukturu DIA a vybrat jejího ředitele. První tři měsíce roku 2023 budou věnovány dokončení přípravných prací, od 1. dubna začne agentura naplno fungovat.*

/tz/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down