Seznamte se s kandidáty do jednotlivých zastupitelstev obcí a třetiny Senátu. Na webu ČSÚ už jsou tyto informace k dispozici

Český statistický úřad včera odpoledne zveřejnil na webu volby.cz seznam kandidátů a kandidátních listin pro nadcházející volby do zastupitelstev obcí a třetiny Senátu. Zveřejněné registry budou až do voleb průběžně aktualizovány podle pokynů registračních úřadů.

V celé republice bylo pro volby do zastupitelstev obcí zaregistrováno celkem 23 261 kandidátních listin. Největší výběr budou mít voliči v hlavním městě, kde je pro volby do magistrátu zaregistrováno 1064 kandidátů. Nejvíce kandidátních listin, konkrétně 29, je zaregistrováno v Hošťálkové na Vsetínsku. Kandidáty pouze z jedné volební strany budou voliči vybírat v 1778 obcích. V nejméně 11 obcích se volby neuskuteční, protože tam nebyla podána kandidátní listina nebo je počet kandidátů nedostatečný.

„O mandát v komunálních volbách usiluje 195 392 kandidátů. Tedy téměř o 21 tisíc méně než v roce 2018, kdy se konaly poslední řádné volby do obecních zastupitelstev. Počet kandidujících se může do voleb ještě změnit, neboť někteří mohou být v zákonné lhůtě navrhující stranou odvoláni či mohou sami odstoupit,“ říká 1. místopředsedkyně Českého statistického úřadu Eva Krumpová.

Průměrný věk kandidátů v nadcházejících komunálních volbách je 47,64 let, dvěma nejstarším kandidátům je 96 let. Z celkového počtu kandidujících představují ženy 33,86 % a jejich relativní zastoupení se tak oproti předchozím volbám (33,34 %) mírně zvýšilo Bez politické příslušnosti je 86,02 % kandidátů.

Pro volby do zastupitelstev obcí je vytvořeno 14 733 stálých volebních okrsků. V 4 910 z nich přitom proběhnou současně i volby do Senátu Parlamentu ČR. „Pro účast v senátních volbách bylo zaregistrováno celkem 179 kandidátů, 136 mužů a 43 žen. Průměrný věk kandidátů na senátora či senátorku je 56,55 let a 41,90 % kandidátů je bez politické příslušnosti,“ dodává Eva Krumpová.

Největší zájem o senátorský post je v senátním obvodě 1 Karlovy Vary, kde se o zvolení uchází 11 zaregistrovaných kandidátů. Nejmenší pak v obvodu 46 Ústí nad Orlicí, kde se o přízeň voličů budou ucházet 3 kandidáti.

Volby do zastupitelstev obcí a první kolo senátních voleb se uskuteční 23. a 24. září, druhé kolo senátních voleb o týden později. Seznam všech kandidátů a kandidátních listin je vyvěšen na: www.volby.cz .

Atraktivní pohled na volby z pohledu statistiky přináší aktuální publikace ČSÚ a zpracování výsledků voleb. *

/zr/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down