Autor
Kategorie:
Správa a rozvoj

Sídliště severní Moravy ožívají sportem

Veřejná prostranství stále masověji zažívají proměnu k lepšímu, což se daří také díky různým grantům. Lepší vzhled sídlišť podporuje např. program Sídliště žije.

Tento grantový program, jenž vyhlašuje Nadace OKD, má za sebou dva ročníky a deset podpořených projektů, které se uskutečnily, příp. uskutečňují zejména na severní Moravě. Jejich společným principem (jakož i základní podmínkou programu) je to, že se do kultivace prostředí sídlišť musí zapojit sami obyvatelé. Jak jsme informovali v dubnu, v letošní výzvě uspěly projekty: Máme si kde hrát! (Jablunkov), Oživíme skatepark společně?! (Ostrava-Poruba), Revitalizace dětského hřiště v Havířově-Šumbarku, Softballem na sídlišti ke sportovní radosti (Ostrava-Dubina) a Dobrý den, pojďte ven (Frýdek-Místek). Jak daleko jsou úspěšní žadatelé a jejich příznivci s uskutečňováním svých cílů?

Už od července oživuje jablunkovské sídliště nové multifunkční hřiště spolu s upraveným okolním prostranstvím. Hřiště pokřtila fotbalová exhibice mezi zastupiteli a mužstvem žáků, kteří hrají krajský přebor. V první půlce září přivítalo své návštěvníky zrekonstruované streetbalové hřiště na sídlišti v Šumbarku. Hřiště je volně přístupné a slouží např. i nohejbalu či volejbalu.

Tzv. splněno mají též v Ostravě-Porubě, kde se (rovněž v září) všichni skateboardisté a další nadšenci kolečkových sportů dočkali zahájení provozu skateparku, který je oproti svému předchůdci mnohem bezpečnější i atraktivnější. K dispozici je dále půjčovna sportovních potřeb a škola výuky jízdy. Projekty ve Frýdku-Místku a na Dubině jsou ve fázích správních řízení a jednání s úřady o detailech staveb.

Novou výzvu v programu Sídliště žije vyhlásí Nadace OKD už 11. listopadu. Žadatelé budou moci získat pro své projekty až 1 mil. Kč (celkem jsou pro výzvu připraveny 3 mil. Kč). Oproti předchozím ročníkům doznal program několik podstatných změn. Podporovanými oblastmi budou jen okresy Frýdek-Místek, Karviná a Ostrava. Další změnou je možnost podpory projektů zaměřených na vylepšení veřejných prostranství mimo klasická sídliště. V místě realizace se však musí nacházet alespoň patnáct bytových jednotek. (Více informací po 11. listopadu na: http://sidlistezije.cz a www.nadaceokd.cz.)

Porubský skatepark (stav před a po) otevřel své brány exhibicí předních českých jezdců.

Jablunkov – místo zanedbaného betonového plácku ve vnitrobloku zbrusu nové hřiště.

FOTO: ARCHIV NADACE OKD

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *