Autor
Kategorie:
Různé

Sídliště žije: Lidé chtějí hřiště i komunitní centrum

Nový program Nadace OKD s názvem Sídliště žije, jehož hlavním cílem je zapojení obyvatel do oživení veřejných sídlištních prostranství, sklidil v celé republice mimořádný ohlas. Své nápady na zkvalitnění života na sídlištích do něj přihlásilo 53 organizací z celé republiky: Od Karviné a Ostravy...

Nový program Nadace OKD s názvem Sídliště žije, jehož hlavním cílem je zapojení obyvatel do oživení veřejných sídlištních prostranství, sklidil v celé republice mimořádný ohlas. Své nápady na zkvalitnění života na sídlištích do něj přihlásilo 53 organizací z celé republiky: Od Karviné a Ostravy přes Prahu až po Chomutov nebo Ústí nad Labem. Dokonce i některé obce, jež žádné sídliště nemají.

»Šanci na podporu budou mít jen projekty, které počítají se zapojením místních obyvatel. Když si lidé navrhnou, co by chtěli vybudovat a pak se na tom budou podílet svou prací, je zaděláno na úspěch,« konstatoval Jiří Suchánek, ředitel Nadace OKD, která při přípravě programu využila dobré příklady z celého světa. »Máme informace o podobných iniciativách v Bratislavě, Kodani nebo New Yorku. Řekli jsme si, že když to zvládnou tam, půjde to i u nás,« dodal.


Města i občanské iniciativy nejčastěji posílaly návrhy na vybudování sportovních hřišť nebo multifunkčních mezigeneračních kluboven, nechybí však ani originální záměry, třeba nápad přeměnit starý bunkr na komunitní centrum pro kulturní akce.

Problematika života na sídlištích se v Česku dlouhodobě podceňuje, a panelové domy tak leckde slouží jen jako jakási noclehárna s vyšším rizikem rozvoje kriminality či vandalismu. Podle oficiálních statistik přitom žije na sídlišti každý třetí člověk, ve velkých městech na Ostravsku a Karvinsku podíl obyvatel žijících na sídlištích dosahuje až 90 %. To je jeden z hlavních důvodů, proč se chce Nadace OKD zaměřit na oživení sídlištních prostor, které často zejí prázdnotou. Aktuality a zajímavosti o svém programu zveřejňuje nadace na internetových stránkách www.sidlistezije.cz.

Projekty bude nyní hodnotit grantová komise, o podpoře nejlepších rozhodne správní rada a nadace je zveřejní na svém webu v půlce května. Plánuje mezi ně rozdělit až 5 mil. Kč.

Podle oficiálních statistik každý třetí obyvatel ČR bydlí na sídlišti. Na sídlištích se však nemusí pouze »bydlet«, ale lze tam také plnohodnotně žít. Usiluje o to i Nadace OKD.

ILUSTRAČNÍ FOTO: ARCHIV NADACE OKD

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *