01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Skateparky: Originalita je důležitá

Mnohý zastupitel se při této myšlence vyděsí: Skateparky v obci? Živě si totiž představí, jak obyvatelé z okolí takového areálu budou protestovat proti hluku a shlukování "podivných" mladých lidí. Zdeněk Kotyza, jenž se v kanceláři ParkPilot projektováním a stavbou parků pro skateboarding...

Mnohý zastupitel se při této myšlence vyděsí: Skateparky v obci? Živě si totiž představí, jak obyvatelé z okolí takového areálu budou protestovat proti hluku a shlukování "podivných" mladých lidí. Zdeněk Kotyza, jenž se v kanceláři ParkPilot projektováním a stavbou parků pro skateboarding zabývá, však konstatuje: "Chce-li radnice vybudovat skatepark, je to určitě velmi chvályhodné a pro místní mladé lidi přínosné. Pravda, snad všude se najdou občané, jimž skatepark nebude příliš po chuti a kteří by místo něho raději viděli třeba nový chodník, ačkoliv starý ještě bez problémů slouží. Neuvědomují si, že možná i jejich vlastním potomkům nezbude k trávení volného času nic jiného než se uchýlit právě na ten chodník nebo rovnou zůstat doma u počítačové hry."

Velmi důležitý je samotný výběr lokality. Zdeněk Kotyza doporučuje skateparky umisťovat v sousedství jiných sportovišť, která jsou oplocena, případně i hlídána. "Skatepark je sportoviště jako každé jiné. Nedivíme se, že po tenisovém kurtu se nesmí běhat v zablácených holínkách. Jenže leckoho ještě i dnes překvapí, že to samé platí také pro skateparky, kde se správně nesmí ani kouřit, popíjet alkohol, odhazovat odpadky apod. Vhodným umístěním lze rovněž předejít tomu, aby se skatepark už předem stal trnem v oku širší veřejnosti, především pokud jde o její obavy z hluku a zvýšené koncentrace mládeže."

Na rozdíl od skutečně hlučných plechových skateparků, které vznikaly spíše v minulých letech a už se příliš nestavějí, moderní parky s plastovými povrchy mají nejen vynikající pojezdové vlastnosti, ale hladinou hluku nevybočují z rámce jiných sportovišť či provozu na místní komunikaci.

Snad nejhorší možností je, vyberou-li starosta a projektant, kteří nikdy se skateboardingem neměli žádnou vlastní zkušenost, překážky z katalogu - a aniž by se poradili se zástupci místní jezdecké scény, rozmístěním na plochu z nich sestaví "skatepark". "Zpravidla tak vznikne něco, co sice jako skatepark vypadá, ale protože to pro ježdění není vhodné, zeje místo prázdnotou a jeho využitelnost je nulová, stejně jako smysl celé investice," podotýká Zdeněk Kotyza. "Proto je třeba oslovit hned na začátku zkušeného profesionála, který se stavění a projektování skate- či bikeparků věnuje a jenž by měl být i velmi zdatným jezdcem, aby dokonale odhadl potřeby budoucích uživatelů nového sportoviště. Pouze tak může vzniknout oblíbený skatepark tvořený mnohdy zcela novými překážkami, které v žádném katalogu nenajdete. Originalita je v tomto odvětví velmi důležitá," dodal Zdeněk Kotyza.

/ak/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down