Škody v dopravě po červnových povodních atakují hranici čtyř miliard korun

Podle předběžných údajů Ministerstva dopravy (MD)z minulého měsíce velká voda, která počátkem června zaplavila hned několik českých krajů, napáchala škody na dopravní infrastruktuře za bezmála 3,7 mld. Kč. Ministerstvo má pro tyto účely k dispozici 4,3 mld. Kč.

Nejvíce peněz si vyžádá náprava škod na krajských silnicích II. a III. třídy – podle prvních odhadů asi 1,6 mld. Kč, o další 1,2 mld. Kč si obce říkají na opravy místních komunikací. Správa železniční dopravní cesty eviduje škody za 750 mil. Kč. Dosud nesjízdné jsou regionální tratě Pečky – Kouřim ve středních Čechách, Křižany – Jablonné v Podještědí na Liberecku a Chotiměř – Úhořiny v Ústeckém kraji. Datum jejich zprovoznění zatím není známo.

Nejvíce peněz na opravy silnic žádá od resortu dopravy Středočeský kraj. Výši svých škod odhadl na více než 0,75 mld. Kč, 350 mi-lionů z této částky MD schválilo už dříve. Přes 154 mil. Kč mají stát opravy silnic Libereckého a téměř 95 mil. Kč Jihočeského kraje.

O zhruba 386 mil. Kč z resortu dopravy usiluje Praha. Její silnice jsou vedeny v kategorii místních komunikací, a jejich oprava tak bude financována ze stejného balíku, z něhož bude kryta i náprava povodňových škod na komunikacích v majetku obcí. MD má k tomu k dispozici zhruba 1 mld. Kč.

Obce mohou při opravě svých komunikací počítat s pomocí státu, nicméně 15 % nákladů půjde z jejich rozpočtu. Tím se podle MD zajistí, aby zakázky na opravy, v nichž budou mít obce i vlastní peníze, byly vypsány hospodárně.

ŽADATELÉ O POMOC MOHOU VYUŽÍT ELEKTRONICKÉ FORMULÁŘE

Obce mohou žádat o dotace na opravy místních komunikací již od 2. 7. prostřednictvím elektronických formulářů, jež Ministerstvo dopravy vyvěsilo na svém webu www.mdcr.cz. Podle Martina Nováka z tiskového oddělení ministerstva resort nebude zkoumat jednotlivá výběrová řízení na stavební firmy, které by v obcích měly dávat do pořádku silnice poničené velkou vodou. Odpovědnost za korektnost soutěží tak zůstane pouze na jednotlivých obcích.

Jen pro srovnání: Likvidace škod na sil-nicích a železničních tratích v roce 2002 vyšla na více než 7,6 mld. Kč. Účet za letošní povodně tedy bude výrazně nižší.

TOMÁŠ JOHÁNEK

BUILDING NEWS

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *