Školy zapojené do Recyklohraní si letos stanoví také celoroční cíl

Celkem 1668 škol se v minulém školním roce zapojilo do celoročního Recyklohraní. V průběhu roku žáci a studenti ve školách sbírali vybité baterie, vysloužilé elektro, mobily a tonery. Plnili také úkoly s environmentální tematikou a pedagogové využívali výukové materiály a videa. Za svou aktivitu získávali body na školní konta. Co do zisku bodů si v konečném pořadí nejlépe vedla ZŠ Velké Březno, druhá byla ZŠ a MŠ Studenec a třetí ZŠ Ronov nad Doubravou. V letošním školním roce si školy mohou navíc stanovit environmentálně laděný celoroční cíl.

Celoroční cíl s Recyklohraním je novinka, která je určena školám, pedagogům, žákům a studentům, kteří to myslí se vzděláváním k ochraně životního prostředí opravdu vážně. „Nyní na začátku školního roku si školy volí svůj celoroční cíl. Stanoví si, co konkrétního chtějí za školní rok zvládnout, co nového své žáky a studenty naučit a jak hodlají měnit své chování a přístupy nebo inspirovat ostatní školy, aby byly ohleduplnější k naší planetě,“ dodává Hana Ansorgová, ředitelka Recyklohraní. Cíl by měl tematicky spadat do některé ze čtyř základních oblastí – třídění a recyklace, šetrná spotřeba vody, předcházení vzniku odpadů nebo klimatická změna.

K plnění celoročního cíle se školy zapojené do programu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět mohou přihlásit do konce října na webu organizátora.  Získají metodickou podporu prostřednictvím webu, call centra a ve formě metodických příruček, výukových scénářů, videí, webinářů a seminářů. Za aktivní plnění celoročního cíle dostanou školy extra porci bodů do celoroční hry školního roku 2022/2023.

V minulém školním roce se zapojily školy z celé republiky. Co do získaných bodů za aktivitu se v první desítce umístily ZŠ Velké Březno (okr. Ústí nad Labem), za ní následují ZŠ a MŠ Studenec (okr. Semily); ZŠ Ronov nad Doubravou (okr. Chrudim); ZŠ Týnec nad Labem (okr. Kolín); ZŠ a MŠ Hlavnice (okr. Opava); ZŠ Červená Voda (okr. Ústí nad Orlicí); ZŠ a MŠ Třebenice (okr. Litoměřice); ZŠ a MŠ Určice; ZŠ a MŠ Přemyslovice a ZŠ a MŠ Laškov (všechny tři okr. Prostějov).

Školy, které se umístily na 1. až 400. místě, obdržely od Recyklohraní diplom a poukázky na nákup ve vybraném prodejním řetězci. Vedle celostátního pořadí byly podle získaných bodů odměněny také nejlepší školy v jednotlivých krajích. První čtyři nejaktivnější školy v krajských pořadí získaly příspěvek ve výši 5000 Kč na exkurzi do místa či provozovny, které se nějak váží k tématům Recyklohraní.

Celoroční hra a celoroční cíl s Recyklohraním jsou dílčími aktivitami projektu Myslíme jinak! Neplýtváme a omezujeme tvorbu odpadů, který je spolufinancován Státním fondem životního prostředí ČR. Probíhá od října 2021 do prosince 2024. Projekt by měl pomoci etablovat vzdělávání v tématech udržitelná spotřeba, předcházení vzniku odpadů a oběhové hospodářství na školách tak, aby v něm mohlo být plynule pokračováno i po roce 2024.

Aktuálně je v programu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět registrováno přes 3850 škol. Na počátku své existence v roce 2008 byly hlavními tématy třídění a recyklace elektra a baterií. Postupně se záběr rozšířil o předcházení vzniku odpadů, odpovědnou spotřebu, cirkulární ekonomiku a šetrnou spotřebu vody. Dlouhodobými podporovateli programu jsou společnosti Ecobat a Elektrowin, kolektivní systémy pro sběr a recyklaci baterií a elektrospotřebičů.*

/zr/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down