01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Skončí klasická žárovka v muzeu?

Klasickými žárovkami se často ještě svítí ve školách, společných prostorách bytových domů, domovech důchodců a v dalších veřejně dostupných budovách. přitom již ale neexistuje důvod, proč používat neefektivní žárovku, která většinu protékající energie promění na nepotřebné teplo, pouze zlomek na...

Klasickými žárovkami se často ještě svítí ve školách, společných prostorách bytových domů, domovech důchodců a v dalších veřejně dostupných budovách. přitom již ale neexistuje důvod, proč používat neefektivní žárovku, která většinu protékající energie promění na nepotřebné teplo, pouze zlomek na světlo. Jaké jsou úspornější praktické alternativy?

Pokud chceme zachovat celkový systém a instalaci osvětlení a vyžadujeme pouze výměnu světelných zdrojů, lze využít halogenové žárovky stejného tvaru a závitu. Jejich životnost je dvojnásobná (2 tisíce hodin proti 1000 hodinám klasické žárovky a až proti 15 tisíci hodinám úsporné zářivky). Nevadí jim časté spínání, jsou stmívatelné a mají okamžitý náběh. A především - proti klasické žárovce šetří 25 až 30 % elektrické energie. V obchodech stojí asi 50 Kč a návratnost této investice je tím kratší, čím delší dobu denně se v budově žárovky používají.

Na trhu je již plný ekvivalent těchto žárovek, nahrazující 40, 60, 75, 100, 150wattové klasické žárovky.

Pokud úspora ve výši zhruba 25 % nestačí, je možné svítit energeticky úspornými kompaktními zářivkami. Jejich spotřeba energie je až o 80 % nižší a ekonomicky je to velmi rychle návratná investice. Při výběru úsporné zářivky pro osvětlení chodeb, schodišť a dalších společných prostor v bytových domech upozorňuji na několik důležitých faktorů:

Zásadně volte zářivky s životností 12 až 15 tisíc hodin.

Tyto zářivky budou mít i vysoký počet cyklů zapnout/vypnout, který neohrozí jejich životnost. Zatímco nekvalitní levné zářivky mají počet cyklů kolem 10 tisíc, kvalitní vydrží 100 až 600 tisíc cyklů a jejich životnost není omezena počtem zapnutí. Tento údaj se na obalu neuvádí, proto je nutné preferovat zářivky pro profesionální použití, případně se zeptat výrobce/dovozce na podrobnosti.

Méně kvalitní zářivky mohou potřebovat minutu až dvě, než "naběhnou" na plný výkon. Za tu dobu už například automatika většinou osvětlení na schodech nebo chodbě bytových domů stejně vypne. Proto jsou nutné zářivky s náběhem do několika málo vteřin. Ani tento údaj se na obalu neuvádí, profesionální zářivky jej však splňují.

Úsporné zářivky jsou o něco větší než klasické žárovky. Proto je třeba předem odzkoušet, jestli se hodí do stávajících svítidel, případně jestli budou nepřístupné "nenechavcům".

Seznam úsporných zářivek dostupných na našem trhu a splňujících vysoké kvalitativní kritéria lze najít na internetové adrese www.uspornespotrebice.cz.

JURAJ KRIVOŠÍK

SEVEn, Středisko pro efektivní využívání energie, o. p. s.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down