01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

SKROMNÁ NABÍDKA

Letos se konal v Brně již 7. ročník mezinárodního veletrhu technologií, výrobků a služeb pro rozvoj obcí URBIS 2000, tentokrát od 16. do 20. dubna. V pavilónu E vystavovaly zejména firmy zabývající se výrobou zařízení pro úklid a čistotu veřejných prostranství, čistíren odpadních vod, městského...

Letos se konal v Brně již 7. ročník mezinárodního veletrhu technologií, výrobků a služeb pro rozvoj obcí URBIS 2000, tentokrát od 16. do 20. dubna.

V pavilónu E vystavovaly zejména firmy zabývající se výrobou zařízení pro úklid a čistotu veřejných prostranství, čistíren odpadních vod, městského mobiliáře, orientačního a komunikačního systému, softwaru pro správu měst a obcí apod.

Veletrhu se také zúčastnilo asi 16 měst a obcí (Plzeň, Brno, Moravská Třebová, Česká Třebová, Bystřice nad Perštejnem, Olomouc, Uherské Hradiště, Mnichovice, Lety a další). Hlavní částí jejich prezentace byla nabídka investorům a dodavatelům při realizaci územních rozvojových projektů.

Nejen nás zarazilo, že největší vystavovanou plochu zde zabírají expozice měst.

"Podle našeho názorů tato skutečnost neodpovídá původnímu záměru veletrhu URBIS. Komunální sféra místo toho, aby zde hledala inspiraci, se sama prezentuje. Je také pravda, že většina malých společností si dnes nemůže dovolit investovat do své účasti na veletrhu. Navíc je problém přicházet každý rok s něčím novým," vysvětlují letošní menší účast firem zástupci společnosti Funny sport Zlín Ing. Jaroslav Čepický a Jindřich Vocel.

Chudší nabídka novinek a stagnující úroveň expozic - to byl jeden z hlavních důvodů, proč se naše redakce rozhodla letos cenu Moderní obce neudělit. Domníváme se také, že veletrh URBIS, zejména ve srovnání se stavebním veletrhem IBF, postupně ztrácí prestiž a účinnost.

Proti předchozím ročníkům poznamenala nižší účast i sedmý celostátní kongres starostů a primátorů, který již tradičně připravuje Svaz měst a obcí. Na aktuální téma reformy veřejné správy hovořila náměstkyně ministra vnitra Yvonne Strecková.

Jak napovídají výsledky průzkumu Institutu pro poradenskou a vzdělávací činnost Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity v Brně, hlavním cílem návštěvníků v areálu výstaviště byl veletrh IBF (75 %), pak následoval SHK, premiérový mezinárodní veletrh technických zařízení budov. Mezi zájemci převládali odborníci (64,9 %).

Nejčastějším cílem návštěvy bylo získat informace o novinkách ve stavebnictví (73,1 %) a údaje o cenách (70,5 %). Většina návštěvníků z oboru stavebnictví pracuje v oblasti technologií a řemesel, projektových a inženýrských služeb, realizace staveb a domů. O nákupu investic, služeb nebo zboží rozhoduje nebo spolurozhoduje 54,9 % návštěvníků.

Hlavním cílem většiny vystavovatelů bylo předvedení firmy a její image (78, 4 %), hledání zákazníků (76,5 %) a prezentace standardních produktů a služeb (70,2 %).

Z průzkumu vyplynuly i další zajímavé údaje: dalšího ročníku stavebních veletrhu se hodlá určitě zúčastnit 75,1 % vystavovatelů.

Příští ročník stavebních veletrhů včetně Urbisu se uskuteční od 24. do 25. dubna 2001.

- st -

FOTO AUTORKA

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down