Skupina barokních kostelů na Broumovsku se stane národní kulturní památkou

Ministerstvo kultury navrhlo prohlásit soubor vybraných venkovských dientzenhoferovských barokních kostelů v Královéhradeckém kraji za národní kulturní památku. Vláda tento návrh schválila.

Jedenáct stávajících kulturních památek, které byly pro svůj význam vybrány pro prohlášení za národní kulturní památky (tzv. Broumovská skupina kostelů), tvoří vzájemně provázaný architektonický a urbanistický soubor, výjimečný svou stylovou uceleností a rovněž svým působivým začleněním v rámci malebné kopcovité kulturní krajiny Broumovska. Nařízení vlády nabude platnosti 1. července 2022.

Barokní komponovaná kulturní krajina Broumovska vznikla v 1. čtvrtině 18. století díky spolupráci opata broumovského kláštera Otmara Zinkeho a otce a syna Dientzenhoferových. Ti jsou autory deseti z jedenácti navrhovaných památek. Autorem raně barokního kostela Panny Marie, sv. Jiří a sv. Martina v Martínkovicích je italský architekt Martin Allio a jeho impozantní venkovský kostel stál na počátku monumentálního projektu barokní stavební obnovy regionu.

Krajinotvorné začlenění souboru Broumovská skupina kostelů je fascinující i v rámci Evropy. Všechny památky jsou po desetiletích trvajících obnov opět v dobrém stavebně-technickém stavu, popřípadě lze na jejich pokračující obnovu využít programy Ministerstva kultury.

„Kryštof a Kilián Ignác Dientzenhoferové patří k nejslavnějším architektům doby vrcholného baroka. Postavili zvláště v Čechách nejen řadu monumentálních staveb, ale i mnoho drobných staveb s vysokou uměleckou úrovní a s velkým citem pro okolní krajinu. V loňském roce uplynulo 270 let od smrti Kiliána Ignáce a v letošním červnu si připomeneme 300 let od smrti jeho otce Kryštofa. Jsem velmi rád, že na základě doporučení našeho rezortu vláda soubor Broumovských kostelů prohlásila za národní kulturní památku. Je to důstojné připomenutí tvorby obou barokních mistrů,“ řekl ministr kultury Martin Baxa

Broumovskou skupinu kostelů tvoří: kostel sv. Prokopa v Bezděkově nad Metují, kostel sv. Máří Magdaleny v Božanově, kostel sv. Václava v Broumově, kostel Všech svatých v Heřmánkovicích, kaple Panny Marie Sněžné na Hvězdě v Hlavňově, kostel sv. Barbory v Otovicích, kostel sv. Jakuba Většího v Ruprechticích, kostel sv. Markéty v Šonově, kostel sv. archanděla Michaela ve Vernéřovicích, kostel sv. Anny ve Vižňově a kostel Panny Marie, sv. Jiří a sv. Martina v Martínkovicích.

Národní kulturní památky tvoří nejvýznamnější a nejautentičtěji dochovanou část kulturního bohatství České republiky. Návrh na vyhlášení připravuje ministerstvo kultury ve spolupráci s Národním památkovým ústavem. Návrhy na NKP musí na rozdíl od kulturních památek, které vyhlašuje samo Ministerstvo kultury, projednat vláda.*

/tz/

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down