Skupina COOP testuje v malých obcích výdejní chlazené boxy na potraviny

Samostatný výdejní chlazený box funguje od minulého pátku v Medlovicích na Vyškovsku. Jde o službu, která obci s necelými čtyřmi stovkami obyvatel a v níž chybí prodejna s potravinami, výrazně pomůže.
.

Podle místostarosty obce Romana Pavelky jsou Medlovice už déle než dva roky bez obchodu. „Obec má 370 obyvatel a prodejna se zde neuživil. Výdejní box může být řešením, jak místním zjednodušit možnost nákupu bez složitého dojíždění. Proto jsme instalaci boxu podpořili alespoň poskytnutím místa a hrazením nákladů na elektřinu a připojení k internetu,“ dodal Roman Pavelka.

Skupina COOP začala rozvíjet výdejní boxy minulý rok, a to v návaznosti na spuštění vlastního e-shopu, který je dnes v provozu u více než 500 prodejen. Některým prodejnám nyní e-shop zajišťuje již více než 10% jejich obratu. COOP v současnosti provozuje už desítku boxů a další se plánují, také se zvažuje rozšíření počtu výdejních schránek v již instalovaných boxech.

František Polák, předseda družstva, které box v Medlovicích začalo provozovat, k tomu dodává, že  obchody v obcích, jako jsou Medlovice, nemají šanci bez další podpory a dotací přežít. Boxy u prodejen se i v menších obcích už stačily osvědčit, jejich využívání výrazně zvýšila pandemie.

Box v Medlovicích je zavážen z prodejny, která je vzdálena jen několik kilometrů, v tuto chvíli bude zavážen dvakrát denně a zboží si stačí objednat jen tři hodiny před závozem, v případě zájmu není pro nás problém zvýšit četnost závozů,“ upřesnil František Polák.

V rámci své strategii razí COOP odlišnou filosofii než konkurence: Boxy totiž nejsou zaváženy z mnoha kilometrů vzdálených centrálních skladů, ale z blízkých obchodů. Navíc lze jejich prostřednictvím kupovat potraviny pocházející z blízkého okolí. „Další funkcí boxů je naopak zajistit zboží, které není v každodenní nabídce malých obchodů,“ doplnil Lukáš Němčík, šéf marketingu a rozvoje sítě COOP.  V boxu je možno si objednat jak potraviny z sítě COOP, tak  zboží z dalších e-shopů v návaznosti na službu Balíkobot. Dovoz do boxu stojí zákazníky 30 korun.

Vesnické prodejny dnes v řadě míst stále více fungují jako huby, kde je možno nejen nakoupit potraviny, ale také třeba vybrat si peníze, nakoupit léky, vyřídit poštu, či posedět v kavárně. Propojení prodejny s e-shopem a výdejním boxem je logickým rozšířením této strategie,“ uzavřel Lukáš Němčík.

/zr/

Na snímku: Výdejní box, který funguje 24 hodin denně, byl v Medlovicích umístěn na nádvoří u kulturního domu

Foto: archiv COOP*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down