Slučování obcí nepřipustíme. SMS ČR zahájilo svoji celostátní konferenci v Českém Krumlově

Hlavními tématy prvního konferenčního dne Celostátní konference Sdružení místních samospráv ČR v Českém Krumlově dnes byly ceny a dostupnost energií, systém datových schránek, rozpočty obcí a sociální politika samospráv v době energetické krize. Předsedkyně SMS ČR a poslankyně Eliška Olšáková hned v úvodním vystoupení odmítla návrh Národní ekonomické rady vlády (NERV), aby se úspory veřejných financí hledaly mimo jiné prostřednictvím slučování menších obcí.

Slučování obcí chci jménem Sdružení místních samospráv rezolutně odmítnout. Velký počet obcí považujeme za výhodu České republiky, za její rodinné stříbro, za nástroj kvalitní samosprávy, který umožňuje maximální participaci veřejnosti na věcech veřejných a zvyšuje kvalitu demokracie u nás,“ zdůraznila Eliška Olšáková. Sdružení místních samospráv je připraveno zadat detailní analýzu přínosů a nákladů existence samostatných obcí, respektive jejich případného slučování, a neomezí se samozřejmě pouze na ekonomické aspekty.

Předsedkyně SMS ČR připomněla také některá aktuální témata, kterými se sdružení zabývá. Mluvila především o komunitní energetice, kde se SMS ČR zapojuje do přípravy novely energetického zákona, který má fungování energetických komunit umožnit. Zmínila také stavební zákon a úspěch SMS ČR v podobě zachování kompletní sítě stavebních úřadů. Uvedla rovněž, že SMS ČR vítá krok vlády, která chce dát obcím možnost zvýšit odměnu jejich zastupitelů o 10 procent, ale připomněla, že požadavek SMS ČR byl alespoň 15 procent, zejména s ohledem na výši inflace a skutečnost, že více než dva roky byly odměny zastupitelů zmraženy. „Osobně bych uvítala, kdyby vláda našla odvahu k tomu nastavit v odměňování představitelů samospráv automatismus, který by nám ušetřil nedůstojné každoroční škemrání samospráv u vlády, aby ze svých vlastních rozpočtů směly zvýšit odměny svým představitelům,“ dodalaE. Olšáková.

Na to reagoval přímo na místě 1. místopředseda vlády a ministr vnitra Vít Rakušan, který byl jedním z hostů konference. „Navýšení odměn představitelů krajských a zastupitelstev navrhujeme o 10 procent. Zároveň ale chceme v roce 2023 předložit návrh na automatickou valorizaci odměn, který samozřejmě dostanete k připomínkám. Je to jediná cesta k tomu, abychom nemuseli každoročně vést diskuse o tom, kolik a odkdy představitelům samospráv přidat,“ prohlásil Vít Rakušan. Ten v úvodu svého vystoupení poděkoval starostům a starostkám za to, jakým způsobem dokázali zvládnout migrační krizi, která vypukla v důsledku útoku Ruska na Ukrajinu. Varoval ale i před další možnou vlnou ukrajinských uprchlíků v důsledku ničení civilní infrastruktury na Ukrajině. Informoval o legislativních novinkách z dílny ministerstva vnitra, především o zákonu o správě voleb, kterým se mění dvoudenní volby na jednodenní a který umožní vyzvednutí voličského průkazu na kterémkoliv obecním úřadu.

Vít Rakušan také připomněl také valorizaci příspěvku na státní správu o 5 procent a pogratuloval SMS ČR k tomu, že jeho tlak vedl k zachování kompletní sítě stavebních úřadů. Mluvil i o tématech dennodenního zájmu samospráv: informoval hosty o zdvojnásobení dotace pro dobrovolné hasiče na 800 milionů korun, kterým poděkoval za jejich nasazení během hašení bezprecedentního požáru v Hřensku.

Na konferenci vystoupili s aktuálními informacemi také místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka, místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš a rovněž náměstci a vysocí úředníci z dalších rezortů, například z Ministerstva průmyslu a obchodu, Ministerstva životního prostředí nebo Ministerstva financí. Všichni rovněž odpovídali na dotazy účastníků konference.

Celostátní konference SMS ČR zítra, ve čtvrtek 10. listopadu, své jednání v Českém Krumlově ukončí.*

/zr/

K foto: Předsedkyně Sdružení místních samospráv ČR a poslankyně Eliška Olšáková odmítla slučování obcí navržené Národní ekonomickou radou vlády.

Foto: SMS ČR

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down