SMO ČR: Chybí nám dlouhodobější plán na zvládnutí uprchlické krize

Představitelé Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR) apelují na vládu ČR: Urychleně nastavte systém financování a zjednodušte legislativní procesy, tak aby města a obce mohly nadále pomáhat, a přitom se i zodpovědně staraly o své občany.

Vysíláme humanitární konvoje, organizujeme charitativní sbírky,“ říká místopředseda SMO ČR a primátor města Olomouc Miroslav Žbánek a pokračuje: „Ještě před započetím práce krajských asistenčních center pomoci Ukrajině (KACPU) jsme začali ve spolupráci s neziskovým sektorem a charitativními organizacemi přijímat uprchlíky. Městské rady uvolňují ze svých rozpočtů od 5 milionů korun výše a jsou připraveny svou pomoc i navýšit.

Naší zodpovědností je ale i péče o naše občany, z nichž je v současné době řada ohrožena finančním propadem. Ceny energií prudce narůstají, zdražují se pohonné hmoty a dochází i ke zdražování potravin. Mnozí budou stát na hranici chudoby. Nevíme, jak dlouho bude pomoc Ukrajině potřeba, potřebujeme tedy od vlády jasná pravidla.“

Jak včerejší prohlášení Svazu měst a obcí ČR připomíná, města a obce se obávají, že dopady uprchlické krize přesune stát na jejich rozpočty, což by mělo za následek katastrofální propad finančních prostředků samospráv.

V této chvíli voláme po dlouhodobějším plánu na zvládnutí uprchlické krize. Voláme po nastavení systému financování, a to zejména stravování, provozu školských zařízení, personálního zabezpečení všech sociálních služeb a zejména financování ubytovacích služeb,“ stojí dále v prohlášení.

SMO ČR volá i po zjednodušení legislativních procesů při rekonstrukcích vhodných volných prostor na další ubytovací kapacity. Je potřeba nastavit fondy, připravit dotační tituly i finance na investice do infrastruktury. Chybějí a budou chybět kapacity ve školství, v sociálních službách, chybějí již teď lékařské služby.

Města a obce jsou připraveny pomáhat a pomáhají od prvních hodin po vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině. Naše kapacity ale nejsou nevyčerpatelné. Potřebujeme jasné nastavení a pomoc od státu. Jen tak to můžeme společně zvládnout,“ končí prohlášení SMO ČR.*

/zr/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down