SMS ČR: Novela zákona č. 106 ochrání obce před šikanózními dotazy

Po Poslanecké sněmovně schválila novelu zákona o svobodném přístupu k informacím (infozákon), která přináší řadu významných změn, také horní komora, a to výraznou většinou svých členů. Novela, proti které se nepostavil žádný z přítomných senátorů, byla Senátem schválena 10. 8. a nyní míří k prezidentu republiky.

„Z pohledu samospráv považujeme za důležité, že se v textu zákona nově výslovně hovoří o možnosti odmítnout žádost s poukazem na zneužití práva ve stanovených formách,“ říká Eliška Olšáková, předsedkyně SMS ČR, která se v průběhu projednávání novely v Poslanecké sněmovně společně s experty podílela na přípravě příslušných pozměňovacích návrhů.

„SMS ČR dlouhodobě vnímá, že obce a města jsou konfrontovány dotazy kverulantů, kteří se sice odvolávají na právo na přístup k informacím, ale ve skutečnosti jde z jejich strany o očividnou šikanu, která pro povinné subjekty neznamená nic jiného než nesmyslnou zátěž. Postavení samospráv se přijetím novely posílí a posílena bude také jejich právní jistota,“ vysvětluje dále Eliška Olšáková.

„Důvodem pro odmítnutí žádostí může být např. jejich podávání většímu počtu povinných subjektů bez zjevné obsahové souvislosti požadovaných informací. To zrcadlí naši vlastní zkušenost, kdy někteří výtečníci svými dotazy znepříjemňovali život obcím a městům napříč Českou republikou, aniž by byl patrný jakýkoli rozumný cíl,“ konstatuje Lenka Matějová, legislativní analytička SMS ČR, která samosprávám pomáhá s aplikací infozákona v praxi.

Vedle výslovné úpravy týkající se tzv. šikanózních žádostí novela rozšiřuje okruh povinných subjektů o veřejné podniky, zavádí povinnost zveřejňovat ve formě otevřených dat tzv. dynamická data, nebo v návaznosti na judikaturu Ústavního soudu upravuje poskytování informací o platech a odměnách. Podrobnější seznámení s obsahem novely přinese zářijové vydání zpravodaje SMS ČR „SMSka“.*

/zr/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down