SMS zprávy zachraňují majetek i životy

Za posledních 20 let prudce vzrostl počet ohrožujících situací. Klasickým případem jsou živelní pohromy. Takové události vyžadují rychlou schopnost reakce občanů i záchranných složek. Starosta je v prvních momentech osamoceným velitelem a hladký průběh celé události často leží právě na jeho...

Za posledních 20 let prudce vzrostl počet ohrožujících situací. Klasickým případem jsou živelní pohromy. Takové události vyžadují rychlou schopnost reakce občanů i záchranných složek. Starosta je v prvních momentech osamoceným velitelem a hladký průběh celé události často leží právě na jeho bedrech. Obecní rozhlas a megafon mají jen omezené možnosti.

MOBIL – NEDOCENITELNÝ POMOCNÍK V KRIZOVÝCH SITUACÍCH

A řešení není vůbec složité – dobře poslouží komunikace pomocí mobilních telefonů, které nosíme takřka vždy u sebe. Lze tak informovat i občany, kteří se nacházejí mimo obec, nebo v nočních hodinách. Mobil překoná rozhlas a sirény, ale i hlášení megafony, rozhlasové nebo televizní vysílání. V České republice existuje mnoho subjektů nabízejících hromadnou komunikaci s občany. K provozu je většinou potřeba pouze počítač napojený na internet – například náš systém neoGate, který využívá i odbor bezpečnosti a krizového řízení hlavního města Prahy, ale i další celá řada obcí, staví právě na maximální jednoduchosti.

SMS ZPRÁVY INFORMUJÍ VELKOMĚSTO BĚHEM MINUT

Starosta dostane přístup do internetové aplikace, do které s asistencí technika přenese databázi s kontakty obyvatel obce. Za provoz se neplatí, starosta hradí pouze odeslané zprávy. Jejich cena se navíc pohybuje níž než u tarifů. V případě krizové události starosta jednoduše vybere, na jaká čísla (např. obyvatele přímo u vody) chce varovnou zprávu rozeslat. SMS zprávy se rozešlou jediným kliknutím, rychlost rozesílky je přibližně 30 SMS za sekundu. Systém neoGate navíc nabízí kontrolu doručení zpráv a evidenci odpovědí. Občané tedy mohou na SMS reagovat a podělit se o své připomínky – třeba informovat o aktuálním stavu toku ve své oblasti.

Zmiňovaný systém neoGate navíc umožňuje i hromadné hlasové hovory. Všem zvoleným číslům se ve stejný moment rozezní mobilní telefon a po jeho zvednutí buď uslyší nahraný vzkaz nebo synteticky čtený text. Tento systém byl vyvinut přímo na žádost sboru jihomoravských dobrovolných hasičů. Velitelé si takto ověřují, kolik mužů se dostaví k výjezdu. Krizových SMS zpráv je z rozeslaného množství jen pětina, starostové je využívají také k informování o dění v obci. Leckde již nahradily obecní rozhlas nebo fungují paralelně s ním.

Často rozhodne dokonce tlak občanů, informační systém si totiž sami mnohdy vyžádají.

Ondřej Švrček

Ředitel Neogenia

Fakta o krizových SMS

Systém využívá cca 10 % všech obcí v ČR

72 % obyvatel obcí by podobný varovný systém uvítalo

Počet starosty rozeslaných SMS zpráv se každoročně zvýší o cca 15 %

Jen letos bylo starosty rozesláno přes 1 milion výstražných SMS zpráv

0,75 Kč je průměrná cena SMSky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *