Sněmovna přehlasovala senátory: Zákon o rozpočtové odpovědnosti je schválen. Už se však proti němu rýsuje ústavní stížnost

Sněmovna včera přehlasovala senátní veto a opět schválila zákon o rozpočtové odpovědnosti, který má zavést nástroje proti zadlužování veřejných rozpočtů. Senát ho pokládá za neústavní ve vztahu k obcím.

Někteří senátoři už dříve prohlásili, že pokud sněmovna horní parlamentní komoru přehlasuje, obrátí se na Ústavní soud. Poukazovali hlavně na to, že jde o běžný, nikoli ústavní zákon, kterým se zasahuje do ústavního práva obcí ohledně jejich hospodaření. Vládní koalice však zřejmě připraví novelu, která bude na výtky obcí reagovat.

Při hlasování v Senátu loni v listopadu podpořilo zamítnutí 63 ze 67 senátorů. Pro zamítnutí hlasovali tehdy dokonce senátoři ANO, tedy hnutí ministra financí Andreje Babiše. Včera pro zákon hlasovalo 105 poslanců, zapotřebí jich bylo alespoň 101.

Členy dolní parlamentní komory nepřesvědčil ani senátor, předseda senátorského klubu ODS Miloš Vystrčil, který mezi ně včera přišel stanovisko Senátu obhájit. „V tomto zákoně naprosto nesmyslně nařizujeme obcím, aby neinvestovaly v jednom roce více, než je 60 procent jejich příjmů. Přece ty obce, zejména malé obce, přestanou fungovat. Jak zainvestují kanalizaci? Jak zainvestují opravu školy? Jak zainvestují výstavbu haly, jak zainvestují opravu silnice? To nejde. Ve všech těchto případech u malých obcí dojde k tomu, že si půjčí vždycky více, než je jejich roční rozpočet,“ řekl poslancům Miloš Vystrčil.

Ovšem návrh zákona o pravidlech rozpočtové odpovědnosti se nelíbí ani některým poslancům. Například poslankyně Věra Kovářová (STAN, zvolená za TOP 09), která je i členkou předsednictva Sdružení místních samospráv ČR, následně konstatovala, že již před hlasováním o tomto zákonu upozornila na jednu důležitou otázku, a sice zda nyní už schválený návrh není v rozporu s Evropskou chartou místních samospráv, v jehož článku 9 odst. 1 stojí, že: "místní společenství mají v rámci hospodářské politiky státu právo na přiměřené vlastní finanční zdroje, se kterými mohou v rámci svých pravomocí volně nakládat". Podle názoru poslankyně některá ustanovení zákona o rozpočtové odpovědnosti mohou být s tímto článkem v rozporu. "A jak se na tuto závažnou otázku dívá ministr Babiš? Zeptala jsem se ho, ale neodpověděl mi. Vládní návrh jsem už proto nemohla podpořit...," uvedla na svém facebookovém profilu Věra Kovářová.

Zákon počítá s tím, že pokud zadlužení veřejných rozpočtů překročí 55 procent hrubého domácího produktu, vláda a další úřady budou muset přijmout nápravná opatření. Zatímco vláda by musela předložit návrhy státního rozpočtu tak, aby pouze vedly k dlouhodobě udržitelnému stavu veřejných financí, obce a další instituce by musely mít rozpočty přinejmenším vyrovnané.*

/čtk, red/

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down